Časopis 100+1 historie
Popis
Elektronický časopis o záhadných a tajuplných dějinách, šokující a neznámé osudy.
Obsah vydání
100+1 Historie 5/2025: Záhady, špioni, královny a zapomenuté říše
Nejnovější vydání 100+1 historie otevírá široké pole témat, kde se střídají dramatické příběhy padlých diktátorů, ztracené relikvie, neotřelé archeologické nálezy i příběhy žen, které překročily společenská očekávání své doby. Výjimečně pestré číslo nabízí hluboké ponory do zapomenutých zákoutí minulosti, přičemž zdaleka nejde jen o výčet historických fakt – redakce opět dokazuje, že dějiny mohou být vzrušujícím dobrodružstvím.
Poslední dny Adolfa Hitlera: Konec, nebo únik?
Hlavním tématem čísla je rozsáhlý materiál věnovaný záhadám kolem smrti Adolfa Hitlera. Ačkoliv historický konsenzus tvrdí, že se vůdce Třetí říše v berlínském bunkru zastřelil, spekulace o jeho možném útěku neustávají. Článek ,Hon na Hitlera‘ pečlivě rekonstruuje události posledních dnů Třetí říše, srovnává výpovědi svědků, forenzní stopy i popisuje, jak různé tajné služby pátraly po jeho možném přežití. V kontextu konspiračních teorií se text neuchyluje k senzacechtivosti, ale poskytuje pevné historické opory a poukazuje na důvody, proč právě kolem této události vzniklo tolik legend.
Mýty, vůně a ženy mimo rámec
Silné dojmy zanechá článek ,Devět světů Yggdrasilu‘, který přináší barvitý pohled na severskou mytologii. Božstva, trpaslíci, obři a démonické síly – vše je propojeno skrze bájný světový strom. Příběhy plné krve, intrik, ale i hluboké symboliky přibližují čtenáři staroseverskou mentalitu, přičemž text nezapomíná ani na překvapivě lidské prvky – žárlivost, lásku, věrnost a pomstu.
Zcela jiným směrem míří příběh Molly Cutpurse, ženy, která žila v Londýně v době, kdy ženská svoboda byla nemyslitelná. Kouřila dýmku, oblékala se jako muž a žila po svém – ač nezákonně. Text ,Šokovat! A žít po svém…‘ je výjimečný tím, že čtenáře přenese do ulice tehdejšího Londýna a ukazuje, jak nelehké bylo vystoupit z řady, zvlášť pro ženu.
Také článek ,Ctnostná, ale nešťastná‘ přibližuje osud Marie Christiny, dcery z rodu Přemyslovců, která se stala španělskou královnou. Přes politický význam jejího sňatku byl její život naplněn osaměním a frustrací. Text citlivě ukazuje, že i v nádherných sídlech se často skrývaly hluboké osobní tragédie.
Zapomenutá města a říše na prahu dějin
Historie není jen Řím a Egypt – to dokazuje fascinující článek o Cahokii, městské říši, která se v sedmém století rozkládala na břehu Mississippi. ,Pyramidy na břehu Mississippi‘ představují jeden z nejzajímavějších archeologických objevů posledních dekád a ukazují, jak vyspělá byla tato civilizace v urbanismu, astronomii i náboženských praktikách.
Neméně dechberoucí je nález v izraelském En Esur, kde se podle článku ,Jako New York starověku‘ nacházelo rozsáhlé městské centrum dávno před vznikem biblických civilizací. Autoři článku se zaměřují na urbanistický plán, technologii stavby i domněnky, proč tak vyspělá kultura náhle zmizela.
Hranice, které rozmazává čas
Rubrika ,Hranice, která neplatila‘ představuje archeologický rébus v podobě vesnice Bentfeld – místa, které podle římských map mělo být pevností, ale realita ukazuje něco zcela jiného. Autor rozplétá historické vrstvy a hledá odpověď na otázku, proč hranice římské říše ne vždy odpovídaly realitě v terénu.
Podobně tematicky rezonuje i ,Hranice (ne)lidskosti‘, text o slavném obrazu Vor Medúzy od Théodora Géricaulta. Článek není jen uměleckou analýzou, ale především sondou do lidského zoufalství, morálky a hranic přežití. Příběh, který obraz inspiroval – skutečný případ ztroskotání francouzské fregaty – je zde podroben novému výkladu.
Válečné klamy, tajní agenti a relikvie
Kdo touží po příbězích špionů a tajných misí, ocení článek ,Masarykův první špion‘, který sleduje život Emanuela Vosky. Tento mimořádně schopný muž působil ve dvou světových válkách, pomáhal zakládat československý stát a přesto skončil v komunistickém vězení. Jeho příběh má všechny rysy špionážního thrilleru – tajné přechody, falešné identity, zpravodajské sítě.
Do oblasti vojenských iluzí zavádí text ,Když tank splaskne‘, který přibližuje činnost tzv. Armády duchů – speciální americké jednotky, která místo palby sáhla po klamu. Nafukovací tanky, falešné stopy, zvukové kulisy – to vše zmátlo nacisty natolik, že docházelo k přeskupování front, aniž padl jediný výstřel.
A nakonec tu máme ,Svaté kopí (a nejen jedno)‘, článek o legendární křesťanské relikvii, která údajně probodla bok Ježíše Krista. Ač se po Evropě dochovalo několik různých kopií, každá se honosí puncem autentičnosti. Text sleduje jejich osudy, mocenské symboly, a zabývá se otázkou, proč se z náboženského artefaktu stala mocenská zbraň.
Krátké zprávy, velká inspirace
Nechybí ani pravidelná sekce 100+1 záhad, zajímavostí a faktů, která nabízí hutné informace z celého spektra dějin – od méně známých příběhů po fascinující kuriozity. Čtenář si tak může oddechnout od rozsáhlých textů a přesto odnést celou řadu nových poznatků.
Shrnutí
Vydání 100+1 historie je jako výprava do muzea, které má v každé místnosti jiný svět. Vojenské klamy, starověká města, nešťastné královny, odvážní špioni i mystické relikvie tvoří mozaiku, která čtenáře nepustí. Díky kombinaci populárního stylu, odborných podkladů a vypravěčského umění jde o číslo, které rozhodně stojí za to nejen přečíst, ale i uchovat.
Chceš ke článku vytvořit i tematickou časovou osu nebo přehlednou grafiku?
69 Kč Cena vč. DPH