100+1 historie 1/2025
59 Kč
Nové vydání časopisu 100+1 historie přináší hluboký pohled do historie plné záhad, inspirativních osobností a krutých osudů. Každá stránka odhaluje příběhy, které formovaly minulost a zároveň rezonují dodnes. Od svaté Ludmily po selské války, od magických relikvií po politická intrikaření – toto číslo nabízí fascinující čtení pro každého milovníka historie.
Jedním z hlavních témat čísla je příběh svaté Ludmily, první české světice a babičky svatého Václava. Ludmila byla uškrcena vlastní závojem, ale bylo toto brutální zabití pouhým politickým aktem, nebo mělo i rituální rozměr? Časopis zkoumá teorii, že mohla být obětí pohanského rituálu, a odhaluje složité vztahy na přemyslovském dvoře, které vedly k jejímu tragickému konci.
Relikvie byly odedávna symbolem moci a zbožnosti. Tento článek přináší příběhy nejslavnějších svatých ostatků, které se staly předmětem uctívání, ale také výnosného obchodu. Čtenáři se dozvědí o fascinujících rituálech, které se kolem těchto magických předmětů vytvořily, a o tom, jak se relikvie staly nejen duchovními symboly, ale i politickými nástroji.
Časopis se zamýšlí nad otázkou, co by se stalo, kdyby z lucemburského rodu vzešel alespoň jeden legitimní mužský následník. Tato historická hypotéza odkrývá, jak by mohli Lucemburkové ovlivnit evropské dějiny, kdyby jejich dynastie nevyhasla. Článek propojuje zajímavé historické souvislosti a spekulace, které ukazují, jak křehká byla politická rovnováha v tehdejší Evropě.
Selské války v Německu představují jeden z nejtragičtějších momentů evropských dějin. Článek podrobně líčí příběhy rebelujících sedláků, kteří bojovali za lepší život, ale nakonec byli zmasakrováni šlechtou. Popisuje zoufalství, odvahu a naději těch, kteří se pokusili postavit proti neporazitelnému systému.
Třebechovický betlém je považován za světový unikát, jehož krása uchvacuje dodnes. Časopis však odhaluje temnější stránky příběhu jeho tvůrců, kteří čelili osobním tragédiím i finančním problémům. Tento článek ukazuje, že i za mistrovskými díly se často skrývá bolest a oběti.
Příběh Miloše Havla, zakladatele Barrandovských ateliérů, ukazuje, jak těžké bylo přežít mezi mlýnskými kameny nacistického a komunistického režimu. Havel se snažil udržet českou kinematografii za každou cenu, ale jeho snaha měla svou cenu. Časopis líčí jeho složitý život a dilemata, která musel řešit.
Kateřina Zaháňská byla nejen krásná, ale i vlivná. Její příběh odhaluje, jak dokázala využít svou přitažlivost k politickým a společenským cílům. Tento článek přináší pohled na fascinující život kněžny, která dokázala své charisma přetavit v mocenský vliv.
Hrací karty, dnes běžná zábava, měly kdysi pověst nástroje ďábla. Časopis sleduje jejich fascinující cestu z Orientu do Evropy, kde se staly předmětem kontroverzí i fascinace. Tento příběh odhaluje kulturní a společenský dopad herních karet v dějinách.
Archeologové objevili v Arábii stopy prvních domů kočovných lovců a sběračů. Tento nález přepisuje dosavadní představy o životě v pravěku a ukazuje, že první pokusy o usedlý život přišly mnohem dříve, než se dosud myslelo.
100+1 historie 12/2024 přináší fascinující příběhy z historie plné záhad, odvahy a osudových rozhodnutí. Ať už vás zajímají temná tajemství svaté Ludmily, tragédie selských válek nebo neuvěřitelné osudy významných osobností, toto číslo vás nezklame.
Elektronický časopis o záhadných a tajuplných dějinách, šokující a neznámé osudy.
Vydavatel | Extra Publishing, s. r. o. |
---|---|
Publikováno | 28. 11. 2024 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.