100+1 historie 1/2025
59 Kč
Říjnové vydání časopisu 100+1 historie přináší pestrý mix fascinujících příběhů z minulosti, které nás zavedou do světa odvážných šlechticů, tragických zmizení, temných zákoutí umělcovy duše i velkých střetů, které měnily běh dějin. Každý článek odhaluje něco nového, ať už se jedná o osobnosti, které utvářely historii, nebo o události, jež zůstaly zahaleny tajemstvím. Časopis se věnuje nejen českým dějinám, ale přináší i pohledy do širšího evropského a světového kontextu, což čtenářům umožňuje porozumět hlubším souvislostem.
Jedním z ústředních témat je pohnutý život Petra Voka z Rožmberka, známého českého šlechtice, jehož osudy byly stejně divoké jako dobrodružné. Petr Vok bývá v učebnicích často líčen jako bujarý zhýralec, kacíř, ale i vynikající stratég. V článku nazvaném ,Pády a vzlety hříšníka Voka‘ redakce přibližuje jeho rozporuplný charakter a odkrývá, že Vok byl nejen mužem, který si užíval života plnými doušky, ale také šlechticem, který dovedně manévroval v politickém prostředí bouřlivé doby předbělohorské éry. Byl skutečně jen zhýralcem, nebo je jeho pověst přibarvena mýty? Článek odhaluje jeho komplikované vztahy se šlechtou i s církví, přičemž připomíná, že Vok byl nakonec posledním mužským potomkem slavného rodu, který po sobě zanechal nejen dědictví hmotné, ale i kulturní.
Další poutavý příběh se točí kolem nešťastných synů Jiříka z Poděbrad. Jiřík, jediný kališnický král v české historii, doufal, že jeho potomci usednou na český trůn, ale jejich osudy se bohužel vyvinuly jinak. Synové museli čelit politickým machinacím, válečným střetům a zradám, které jim nedaly možnost prokázat jejich schopnosti jako vládci. Přesto se za svého otce a jeho odkaz bili s nebývalým odhodláním. Časopis vykresluje jejich boj jako symbol oddanosti a tragického osudu, který provází potomky velkých mužů, již se ocitli ve stínu svého slavného otce.
V oddíle věnovaném evropské historii se objeví i příběh Elisabeth Lambertové, známé z milostných skandálů anglického dvora. Král Eduard IV. ji ve svých dopisech nazýval ,veselou běhnou‘ i ,svatou děvkou‘, čímž dokonale vystihl rozporuplný obraz ženy, která byla milenkou, manipulátorkou i tragickou postavou. Článek přináší fascinující pohled do zákulisí anglické monarchie, kde politika, vášeň a intriky šly ruku v ruce a ženy jako Lambertová hrály v tomto nebezpečném prostředí své vlastní hry.
Časopis se věnuje i osobnostem světové kultury – například se čtenář seznámí s temnými stránkami života Eugena Delacroixe, slavného francouzského malíře, jehož díla jsou plná dramatických scén a hlubokých emocí. Delacroix se nechal inspirovat Dantovou Božskou komedií a jeho obrazy jsou svědectvím umělcovy vlastní cesty peklem lidské duše. Článek odhaluje, jak se Delacroix vyrovnával se svými vnitřními démony a jak tento boj ovlivnil jeho umělecký styl.
Další fascinující osobností je John Dee, slavný anglický matematik, astrolog a alchymista, který působil i na dvoře císaře Rudolfa II. Dee byl jednou z nejvýznamnějších postav raně novověké vědy, ale jeho zájmy sahaly i do světa okultismu. Byl to vědec, špion nebo čaroděj? A co ho přivedlo k císaři Rudolfovi, který byl sám známý svou posedlostí magií? Článek představuje Deeho jako muže mnoha tváří, jenž dokázal balancovat mezi vědou a mystikou a jehož životní příběh je plný zvratů a tajemství.
Tragický příběh pak nabízí článek o zmizení českých hokejistů nad la Manchem v roce 1948. Tento let měl být pro slavné sportovce cestou za novými triumfy, ale stal se jejich poslední výpravou. Časopis přináší podrobnou rekonstrukci událostí, vyšetřování a hypotéz, které zůstávají i po desítkách let zahaleny mlhou nejasností. Příběh zmizení letadla se šesti členy národního týmu otřásl nejen českým sportem, ale i celou tehdejší společností, která se ptala, zda šlo o tragickou nehodu, nebo snad o dílo sabotáže.
Prostor dostávají i ženské postavy dějin, jako anglická básnířka Westonia, která se paradoxně stala první českou básnířkou, a to díky svým latinským veršům. Její dílo, plné barvitých obrazů a hloubavých myšlenek, bylo ve své době ojedinělým jevem a ukazuje, jaké místo mohly ženy zaujímat v intelektuální sféře raného novověku.
Nechybí ani temná zákoutí samurajského Japonska, kde se křesťanství stalo zakázaným náboženstvím, což vedlo k brutálnímu pronásledování. Křesťané zde čelili mučení a popravám, a jejich příběhy jsou svědectvím o odvaze a víře tváří v tvář krutému osudu.
Milovníci dějin vědy a techniky se zase mohou ponořit do příběhu skoro českých nobelistů – osobností, které se narodily na území českých zemí nebo s nimi byly spjaty, ale jejich sláva je spojena s jinými státy. Časopis přináší fascinující pohled na jejich přínos pro světovou vědu a připomíná, že české kořeny se často ztrácejí v záplavě cizích vlivů.
A pro čtenáře, kteří mají rádi velké historické příběhy, je tu článek o souboji Benátek a Janova – dvou italských městských republik, které po staletí soupeřily o nadvládu nad Středozemním mořem. Jejich války nebyly jen o politické moci, ale i o kultuře, obchodu a prestiži. V tomto dramatickém střetu se zrodily nejen nová umělecká díla, ale i inovace v lodním stavitelství a vojenství.
Říjnové číslo 100+1 historie je tedy plné rozmanitých příběhů, které čtenáře zavedou do různých koutů historie, od středověké Evropy po exotické kraje Dálného východu, a od dvorských intrik až po temné stránky umělcovy duše.
Elektronický časopis o záhadných a tajuplných dějinách, šokující a neznámé osudy.
Vydavatel | Extra Publishing, s. r. o. |
---|---|
Publikováno | 3. 10. 2024 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.