Živá historie 12/2024
109 Kč
Vydání časopisu Živá historie 9/2024 přináší fascinující cestu napříč dějinami, kde se prolínají příběhy o času, politice, válečných konfliktech i kulturních zázracích minulosti. Čtenáři se ponoří do světa, který formoval lidskou civilizaci a její vnímání času, stejně jako do dramatických událostí, které otřásly světovými dějinami.
Téma času prolíná toto číslo jako hlavní nit, jež spojuje různé epochy a civilizace. Člověk odjakživa potřeboval orientaci v čase, což ho vedlo k pozorování přírody, především pohybu nebeských těles. Časopis představuje fascinující přehled toho, jak se lidé v minulosti snažili řídit podle pohybu Slunce, Měsíce či hvězd, a jak se z těchto primitivních metod staly sofistikované způsoby měření času.
Jedním z vrcholů čísla je článek o tom, jak si lidstvo osvojovalo stále přesnější metody měření času. Od primitivních slunečních hodin až po mechanické hodiny a následně moderní technologie se lidstvo vyvíjelo, aby dokázalo rozčlenit čas na hodiny, minuty a sekundy. Tento vývoj vyvrcholil v 19. století, kdy se z přesného času stal fenomén, který ovlivnil vznikající občanskou společnost. Milan Hlavačka se věnuje fenoménu, který nazývá ,terorem dochvilnosti‘, a vysvětluje, jak se pojem přesného času stal jakýmsi společenským diktátem.
V souvislosti s rostoucím cestováním a globalizací přišla potřeba sjednotit čas na celosvětové úrovni. Historie standardizace časových pásem je sama o sobě fascinující kapitolou, která ukazuje, jak bylo důležité vytvořit systém, který by umožnil nejen pohodlné cestování, ale i efektivní komunikaci a obchod. Tento proces vedl ke vzniku mezinárodních konferencí, jež měly za úkol najít společnou řeč pro měření času.
Politika a válečné konflikty zaujímají v tomto čísle také důležité místo. Jedním z nejsilnějších článků je příběh o třetí říši a jejím utajeném využívání pervitinu během druhé světové války. Nacistický režim sice považoval narkomany za méněcenné jedince, přesto svým vojákům podával masivní dávky pervitinu, který měl zvýšit jejich výdrž a bojové nasazení. Tento článek nabízí pohled do temné stránky války, kde se pro dosažení vítězství neváhalo sahat po syntetických drogách, jež měly katastrofální následky na zdraví vojáků.
Naopak starší konflikty jsou zastoupeny dramatickým příběhem o přepadávání lodí v severní Evropě na konci 14. století. Severní a Baltské moře se staly dějištěm krvavých bojů mezi Dány a Meklenburky, které souvisely s jejich spory o trůny. Tento článek přibližuje dobu, kdy moře nebyla jen obchodními trasami, ale i bitevními poli, kde se království snažila získat nadvládu nad obchodem a územím.
Život slavných postav minulosti také ožívá na stránkách tohoto čísla. Fascinující portrét egyptské královny Kleopatry VII. představuje nejen její politickou moc, ale i její vědecké a intelektuální zájmy. Kleopatra ovládala několik jazyků a podle některých pramenů dokonce sepsala lékařské texty, což z ní dělá nejen politickou, ale i kulturní ikonu.
Zcela jiný příběh představuje vozítko Velorex, přezdívané hadrák, které se v Československu stalo oblíbeným dopravním prostředkem, zejména mezi hendikepovanými lidmi. Velorex 16/350, který si získal srdce mnoha uživatelů, je zde popsán z technického hlediska i jako symbol poválečné lidové tvořivosti.
Historie se někdy skrývá i v každodenních předmětech, jak dokazuje článek o lízátku Chupa Chups. Přestože se jedná o běžnou sladkost, její historie je překvapivě bohatá a ukazuje, jak se z jednoduchého nápadu může stát globální fenomén.
Kultura a věda v historii přináší čtenářům pohled na lidskou tvořivost a touhu zanechat po sobě trvalý odkaz. Článek o sedmi divech antického světa nás zavede do doby, kdy lidstvo stavělo neuvěřitelné monumenty, z nichž přežily pouze gízské pyramidy. Lidé však nepřestali tvořit ani po pádu těchto divů, a časopis se věnuje i novodobým dominantám, které inspirovaly a fascinovaly generace.
Čtenáře také zaujme příběh kostela svatého Václava v obci Jažlovice, který skrývá tajemství stará přes 800 let. Tento kostelík, zdánlivě nenápadný, odhaluje při podrobnějším pohledu fascinující stopy minulosti, jež jsou spojeny s místní historií i náboženskými obřady.
Vydání časopisu Živá historie 9/2024 nabízí pestrý mix příběhů, které osloví nejen milovníky historie, ale i všechny, kdo se zajímají o lidskou vynalézavost, kulturu a politiku. Každý článek nabízí hlubší pohled na významné události a osobnosti, které utvářely svět, jak jej známe dnes.
Elektronický časopis Česká i světová historie jako na dlani!
Vydavatel | Extra Publishing, s. r. o. |
---|---|
Publikováno | 21. 8. 2024 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.