
Živá historie 4/2025
119 Kč
Nové vydání Živé historie přináší poutavý pohled na klíčové okamžiky dějin, od zániku aztécké říše přes intriky na anglickém dvoře až po objevy v oblasti vědy a techniky. Co stálo za pádem kdysi mocné civilizace? Jak se vyvíjela středověká zbraň ve tvaru kříže? A jaký luxus si dopřávali starověcí římští císaři? Čeká vás množství historických souvislostí, archeologických objevů i překvapivých příběhů, které odhalují skrytá zákoutí minulosti.
Aztékové vládli Střední Americe po více než dvě století, ovládali obrovská území a jejich hlavní město Tenochtitlan patřilo k největším sídlům tehdejšího světa. Přesto stačilo pouhých pár let, aby jejich moc zničili španělští dobyvatelé vedení Hernánem Cortésem. Jak se mohlo stát, že obrovská říše podlehla hrstce conquistadorů? Byl to jen boj zbraní, nebo sehrála roli i politika a spojenectví domorodých kmenů? Článek podrobně rozebírá nejen průběh dobytí Aztécké říše, ale i to, jak se její odkaz uchoval v dnešním Mexiku.
Aztécké hlavní město bylo postaveno na ostrovech v jezeře Texcoco a díky propracovanému systému hrází, kanálů a umělých zahrad patřilo k technologickým divům své doby. Cortésova mapa z roku 1524 zachycuje jeho rozvržení těsně před jeho zničením. Jak vlastně toto velkolepé město fungovalo? A proč bylo po dobytí téměř kompletně srovnáno se zemí?
Od raného středověku až po novověk se meč stal symbolem rytířství, válečnické cti i nástrojem moci. Jak se vyvíjel jeho tvar, materiály a techniky boje? Článek mapuje historii této ikonické zbraně a ukazuje, jak se z jednoduchých železných čepelí staly mistrovská díla z kovaných slitin.
Když se řekne římské impérium, většina lidí si představí kolosea, chrámy a akvadukty. Málokdo ale ví, že římský císař Caligula nechal na jezeře Nemi postavit obří lodě, které sloužily jako plovoucí paláce pro náboženské obřady a dekadentní hostiny. Jak tyto lodě vypadaly? A jaké tajemství odhalily jejich trosky, které se podařilo objevit až ve 20. století?
Vládnout Anglii v době plné špionů, náboženských konfliktů a mocenských intrik nebylo snadné. Alžběta I. se musela bránit nejen vnějším nepřátelům, ale i spiklencům ve vlastní zemi. Jak se jí podařilo přežít četné pokusy o atentát? Kdo stáli v čele tajných služeb, které ji chránily? A jaké metody tehdejší špioni používali?
Když se v Evropě schylovalo k druhé světové válce, Československo se ocitlo v těžké situaci. Mnichovská dohoda rozhodla o odstoupení pohraničních oblastí Německu a Francie, která byla naším spojencem, nezasáhla. Jaký byl její postoj k sudetské krizi? A bylo opravdu možné, že by se Francie do konfliktu zapojila?
Letokruhy stromů mohou odhalit nejen věk dřeviny, ale i klimatické podmínky, války nebo velké požáry minulých staletí. Jakým způsobem dnes historici a archeologové využívají starobylé stromy jako cenný pramen informací? A které stromy v Evropě mají zaznamenány nejvíce událostí?
Každý den ji bereme do ruky při slazení kávy nebo čaje, ale málokdo ví, že kostka cukru je českým vynálezem. Vznikla v Dačicích v polovině 19. století a její autor se inspiroval zraněním své ženy, která si při porcování cukrové homole poranila ruku. Jak se zrodil tento nečekaný objev, který změnil každodenní život milionů lidí?
Ve středověku nebylo neobvyklé, že se před soudem ocitla nejen zvířata, ale i rostliny. Byla jim přisuzována vina za různé ,zločiny‘, od poškození majetku po ublížení na zdraví. Jak probíhaly procesy proti kancům, kravám nebo krysám? A jaké rozsudky nad nimi padaly?
Většina lidí si myslí, že Antarktidu objevili až výzkumníci v 19. století. První výpravy však zamířily k jejím břehům mnohem dříve. Jedním z prvních objevitelů byl ruský mořeplavec Fabian Gottlieb Benjamin von Bellingshausen, který se k neznámé pevnině dostal už na počátku 19. století. Jak probíhala tato výprava? A jaké výzvy musela překonat?
Psychiatrie a péče o duševní zdraví prošly dlouhou a často temnou historií. V minulosti byli lidé s psychickými poruchami zavíráni do ústavů, jejichž podmínky byly mnohdy nehumánní. Jak se vyvíjela léčba duševních nemocí v českých zemích? A jak se změnil přístup k těmto pacientům od středověku po současnost?
Nové číslo Živé historie přináší fascinující pohled na minulost – od pádu Aztéků přes vývoj středověkých zbraní až po tajemství Caligulových plovoucích paláců. Ať už vás zajímají velké dějinné události, zapomenuté vynálezy nebo nevšední soudní procesy, najdete zde množství inspirace a překvapivých souvislostí.
Elektronický časopis Česká i světová historie jako na dlani!
Vydavatel | Extra Publishing, s. r. o. |
---|---|
Publikováno | 20. 2. 2025 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.