Časopis Časopis Spark
Popis
Největší český hudební měsíčník vydáváný od roku 1992 se širokou a loajální předplatitelskou (3 800 předplatitelů) a čtenářskou základnou. Žánrově se zaměřuje zejména na rockovou & metalovou scénu. V tomto směru je naprostou jedničkou na tuzemském trhu s velice stabilní pozicí. Za dobu existence časopisu si řada kapel i fanoušků rockové hudby vytvořila k Sparku silnou vazbu a představuje pro ně nepostradatelnou součást jejich životního stylu.
Obsah vydání
Spark 05/2025: Královský metalový měsíc plný legend, proměn i ušních průplachů
Květnové číslo magazínu Spark je nabité jako koncertní backstage po dlouhém večeru – hvězdami, novinkami i porcí poctivého hudebního hardcoru. Je to mozaika živých i neživých legend, návratů, překvapení, archivních pokladů a českých jmen, která dokazují, že metal žije v každém koutu světa – i vaší ulice. Vydání spojuje zvídavost s úctou, nekompromisní přístup s otevřenou hlavou a lásku ke všemu hlasitému, co má tvář, srdce i zuby.
King Diamond: Letem světem s vládcem temnoty
Úvodní materiál se věnuje Kingu Diamondovi, ikoně metalové scény a temnému hlasateli bizarních příběhů. V rozhovoru a retrospektivním ohlédnutí, na kterém se podíleli Zelenka, Balčirák i Pospíšil, se čtenářům odhalují méně známé detaily jeho tvorby i osobního života. Letem světem se tentokrát znamená i hluboko do nitra hororové estetiky, konceptuálních alb a nekonvenčního charisma, které King Diamond rozdává stejně jako své démonické falzety.
Jethro Tull: Kovboj s flétnou, co nekončí
Puchovský podává portrét Iana Andersona a jeho Jethro Tull jako něco víc než jen kapelu – jako fenomén, který vzdoruje žánrovým škatulkám. Kovboj s flétnou, jak jej Spark nazývá, opět přináší nejen hudbu, ale i příběh hledání rovnováhy mezi klasikou a rockem. Článek ukazuje, jak inovace může žít i ve věku šedin, a že flétna v rukách mistra dokáže způsobit víc hluku než řada kytar.
Bloodywood: Sloni jdou do světa
Deptova reportáž o Bloodywood je výbuchem barev, žánrů a kulturního přemosťování. Indická metalová formace, která míchá agresivní rytmy s tradičními nástroji a jazykem své země, ukazuje, že i metal může být hluboce lokální a zároveň globální. ,Sloni jdou do světa‘ není jen metafora – je to výpověď o metalové expanzi z místa, odkud bychom to před pár lety nečekali.
HENYCH 666: Rocková hvězda z vaší ulice
Moravcova pocta Loudovi Henychovi přináší nejen rozhovor, ale i portrét jednoho z nejautentičtějších tváří českého metalu. Henych je tady představen jako rockový soused – muž, který nehraje roli, ale žije ji. Čtenář se dozví o jeho postojích, víře ve svobodu a lásce k metalu, která nepodléhá trendům ani času.
Dynazty a Marko Hietala: Labyrinty a proměny
Dynazty a jejich ,labyrint tváří‘ je hudebně i vizuálně rozmáchlé divadlo, jak ukazují Prchlík a Kozák. Současně Musil vykresluje Marka Hietalu jako muže, který prošel osobními i hudebními přeměnami, ale vždy si zachoval pevný střed. Jeho sólové aktivity i návraty na scénu ukazují, že s věkem přichází nejen hloubka, ale i nová odvaha tvořit po svém.
Massive Wagons a albová smršť
Tesař představuje Massive Wagons jako ,životabudič z domu hluku‘ – energii, která nevymýšlí nový svět, ale oživuje ten náš. Rubrika Albová bouře pak tradičně přináší recenze aktuálních alb, a redakce se nebojí chválit, kritizovat ani překvapovat. Metal Spice, Šrotoviště i Fakker Show pak dodávají magazínu rytmus, který nenechá čtenáře v klidu.
Lord Ahriman, Courtney LaPlante a Spiritbox
Rubriky s Deep Look Inside a Rockovými Mohykány přibližují dvě rozdílné energie – temného Lorda Ahrimana z Dark Funeral a moderně svěží Courtney LaPlante ze Spiritbox. Kerek a Dočkal ukazují, že metal je spektrum: od satanského blacku až po progresivní metalcore, který bourá žánrové hranice.
Archivní poklady a domácí scéna
Klenoty z albových archivů potěší pamětníky i nováčky – Dire Straits, Blessed Death, Corrosion of Conformity, S.O.D. a další tu vystupují jako titáni, jejichž odkazy rezonují dodnes. Tuzemské podhoubí je pak doménou MOONPARK, Poison Candy, Heather a Donoru – důkaz, že i domácí scéna má co říct a že metal v Česku není nostalgie, ale pulzující organismus.
Na slovíčko, old school a ultrazvuk
Rozhovor s Guillerem Izquierdem z Angelus Apatrida, vzpomínky na Nasty Savage, i sonická smršť Obscury ukazují, že tvrdost může mít mnoho podob. Warfield a Grouper Visery pak přináší nekompromisní dávku thrashe a grindcoru – těžkého kalibru, který vás buď složí, nebo probudí.
Živá vystoupení, hry, uši a čtenáři
Rubriky Live, Voices Pit, Game Over a Home Sweet Home pak tvoří důležitý společenský rámec magazínu – metal není jen hudba, ale i komunita. Ať už jde o reportáže z koncertů, vášně hráčů nebo interiéry fanoušků, je zřejmé, že Spark nejen informuje, ale i spojuje.
Spark 05/2025 je jako dobře sehraná deska: má hloubku, sílu i překvapivé momenty. Čtenáře nešetří, ale odměňuje ho za pozornost – a hlavně mu připomíná, proč je tahle muzika víc než jen žánr. Je to životní postoj.
149 Kč Cena vč. DPH