
Spark 04/2025
149 Kč
Metal nikdy nespí a s ním ani nové vydání magazínu Spark, které přináší pořádnou dávku hutných riffů, exkluzivních rozhovorů, hlubokých recenzí i pohledů do minulosti i budoucnosti tvrdé hudby. Ať už jste fanoušky progresivních kompozic, melodického power metalu nebo surového thrashového běsnění, tentokrát si přijdete na své.
Ohnivé srdce metalového světa tentokrát rozbuší Killswitch Engage, kteří se ve velkém rozhovoru zamýšlejí nad lidskou podstatou a temnými stránkami společnosti. Jak se jejich hudba vyvíjí a jakým směrem se ubírají jejich texty? Dočkal se ponořil hluboko do filozofie této metalcorové legendy.
Nechybí ani Dream Theater, kteří nás znovu vtahují do svých snových světů plných technické preciznosti a epických kompozic. Jejich hudba vždy oscilovala mezi magií a nočními můrami, a Musil se pokusil odhalit, jaké nové hudební krajiny kapela objevuje tentokrát.
Symfonická metalová sága pokračuje s Avantasií, která přináší další velkolepé příběhy a melodie. Tobias Sammet nikdy nešetřil pompézností, a tak je otázkou, kam se posune jeho nejnovější tvorba. Podobně epické nálady nabízí i Majestica, kteří se s novým albem rozhodli nečekat na přípoje a vyrazili vstříc osudu plnou parou.
Metalová krev proudí i v domácích končinách, což dokazuje exkluzivní materiál o slovenské kapele Besna, stejně jako reportáže o Hnus Umírající, Nāv či 50M Znak. Tuzemské podhoubí žije a Hricko se postaral o detailní přehled toho nejzajímavějšího, co se na domácí scéně urodilo.
Naproti tomu Donor se hlásí se třetím úderem své kovové valašky a jejich nový materiál rozhodně stojí za pozornost. Moravec a Kozák se pustili do analýzy této syrové metalové řezničiny a odhalili, co fanoušci mohou očekávat.
Pokud se řekne thrash metal, nelze opomenout Exodus, kteří se objevují v Galerii Titánů a znovu připomínají, proč patří mezi nesmrtelné veličiny scény. A když už mluvíme o velikánech, Destruction se vrací s dalším pekelným výtvorem – zlo se vylíhlo a číhá na svou příležitost. Pospíšil rozebral jejich nové album i současný stav kapely.
Fanoušci klasického hard rocku se mohou těšit na rubriku Rockoví Mohykáni, kde se tentokrát rozebírá legenda John Sykes. Kdo miluje melodické riffy a osmdesátkový zvuk, neměl by si tento článek nechat ujít.
A co teprve Craig Locicero z Forbidden? Jeho příspěvek do rubriky Ušní průplach slibuje pořádnou dávku upřímnosti a nekompromisního pohledu na hudební svět.
Pokud vás láká objevování skrytých pokladů, v sekci Klenoty albových archivů se tentokrát podíváme na takové perly jako Martyr, Helloïse, Acid či Crossfire. Kozák provedl důkladnou exhumaci těchto legendárních nahrávek, které by neměly zapadnout prachem.
Do minulosti zavede i Historická studna, která tentokrát zamíří do roku 1975. Jaké zásadní momenty v metalu a rocku přinesl tento rok? Nožička nabízí odpovědi a připomíná, proč byl právě tento rok tak přelomový.
Magazín přináší i přehled těch nejžhavějších novinek ve světě alb. Sekce Albová bouře představuje nejzajímavější nahrávky současnosti, zatímco The Records shrnují to, co by si žádný správný fanoušek neměl nechat ujít.
V neposlední řadě tu máme Metal Spice, kde Pospíšil vybírá ty nejpikantnější hudební delikatesy, které stojí za ochutnání. A pokud se chcete ponořit do skutečného undergroundu, Asfalt and More... přináší výběr zajímavých kapel včetně Living Colour, Alien Ant Farm, Lunatic Gods a dalších.
Hudba je nejživější na pódiu a sekce Live přináší reportáže z koncertů Pantera, Dark Funeral, Marilyn Manson, The Halo Effect, Motionless in White nebo Manowar. Jaké byly jejich poslední vystoupení? Co fungovalo a co naopak ne? Třískala, Kerek a další redaktoři se postarali o podrobný pohled do dění na pódiích.
Kdo chce metal zažít naživo, jistě ocení i rubriku Fakker Show!, která sleduje aktuální dění na scéně.
V metalu nejde jen o hudbu. Sekce Kulturní špionáž tentokrát odkrývá téma Církevní predátoři – Zuby brousí, kde Dobeš analyzuje spojení mezi tvrdou hudbou a temnými příběhy církevní historie.
V Game Over – Hraj or Die se Šmilauer věnuje videohrám, které mají co do činění s metalovou estetikou. A pokud chcete nahlédnout do soukromí fanoušků, Home Sweet Home vás zavede do metalových domácností plných plakátů, desek a sběratelských kousků.
Nové vydání Spark je nabité energií, těžkými riffy a metalovou vášní. Ať už vás zajímá historie žánru, současná scéna, koncertní dění nebo hluboké rozhovory s legendami i novými talenty, v tomto čísle si každý fanoušek tvrdé hudby najde to své. Metal žije, metal se vyvíjí a Spark je tady, aby vám přinesl to nejlepší, co tento svět nabízí.
Největší český hudební měsíčník vydáváný od roku 1992 se širokou a loajální předplatitelskou (3 800 předplatitelů) a čtenářskou základnou. Žánrově se zaměřuje zejména na rockovou & metalovou scénu. V tomto směru je naprostou jedničkou na tuzemském trhu s velice stabilní pozicí. Za dobu existence časopisu si řada kapel i fanoušků rockové hudby vytvořila k Sparku silnou vazbu a představuje pro ně nepostradatelnou součást jejich životního stylu.
Vydavatel | Smile Music |
---|---|
Publikováno | 5. 3. 2025 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.