Časopis TÉMA
Popis
Češi milují časopisy. Jejich čtením stráví významný čas -v průměru šest hodin a deset minut týdně (průzkum Unie vydavatelů). A právě na téhle zdánlivě prosté skutečnosti nový časopis TÉMA staví. Bude tam čtení. Velké rozhovory. Silné příběhy. Významné informace i emoce. TÉMA je zpravodajsko-společenský časopis se širokým záběrem, popisující život v celé jeho pestrosti. Časopis TÉMA může být vnímán jako hodnota ,mám co číst‘. Tradice silné značky vydavatelství MAFRA a redakce složená z elitních žurnalistů dávají velkou naději, že tomu tak skutečně bude.
Obsah vydání
TÉMA 02.05.2025: O smrti, návratech, nových začátcích a proměnách každodennosti
Aktuální vydání magazínu TÉMA nabízí čtenářsky silnou mozaiku témat, která se dotýkají podstaty lidského bytí – od osobního smutku až po proměny společnosti a krajiny, ve které žijeme. Texty přinášejí nejen fakta a reflexe, ale i výjimečné osobní příběhy, které čtenáře vtahují a nutí k zastavení i zamyšlení. Smrt, ekologie, herecký průlom, vzpomínky na Afriku či hudba jako forma vzdoru – to jsou pilíře tohoto čísla, které si zaslouží hlubší pohled.
Tváří v tvář smrti: Proč truchlíme a co nám to přináší
Jeden z nejhlubších textů čísla nese název ,O tvrdosti smrti a úlevě truchlení‘ a otevírá téma, které je univerzální, a přesto tak často vytěsňované – smrt blízkého a s ní spojené truchlení. Rozhovor s biologem, knězem a spisovatelem Markem Orko Váchou je silným duchovním i lidským zastavením nad tím, proč rituály smrti existují a proč jsou tolik potřebné právě pro živé.
Vácha rozebírá význam pohřebních obřadů nejen z hlediska víry, ale i z hlediska lidské psychiky. Podle něj nejde jen o úctu k zesnulým, ale především o prostor pro společenské uznání bolesti, pro kolektivní sdílení smutku a znovunalezení rovnováhy. Článek přináší citlivý a hluboký pohled na bolest, ztrátu a uzdravování – témata, která se týkají každého z nás, byť na ně často nejsme připraveni.
Změna, která se blíží: Vratné PET lahve a česká realita
Ve sféře ekologické odpovědnosti a legislativních změn nabízí TÉMA silný pohled na blížící se zavedení zálohovaných PET lahví a plechovek. V textu se detailně mapuje, jaký dopad bude mít toto opatření na spotřebitele, obchodníky i životní prostředí.
Autor článku oslovil Alessandra Pasquala, majitele společnosti Mattoni 1873, který se k tématu vyjadřuje z pohledu průmyslníka. Pasquale upozorňuje na praktické výzvy, investice i nutnost připravenosti navzdory možnému odkladu legislativy. Současně článek nabízí přehled fungování systému vratných obalů v okolních zemích – od efektivního německého modelu po méně známé příklady z Pobaltí či Skandinávie. Nejde přitom jen o ekologii, ale o změnu přemýšlení celé společnosti.
Simona Peková: Holka z divadla, co přišla v noci a zůstala
Zcela odlišný, a přesto neméně silný příběh přináší Simona Peková, herečka, která si do nedávna získávala přízeň převážně na divadelních prknech. Její výkon ve filmu ,Přišla v noci‘ jí však otevřel dveře do širšího povědomí a zároveň jí umožnil ukázat naplno svůj temperament, který dřív zůstával skrytý menšímu publiku.
V otevřeném rozhovoru vypráví o svém dětství, o manželství i o nelehké cestě k filmové roli, která změnila její profesní směr. Rozhovor je barvitý, plný humoru, ale i niterných momentů – Peková nechává nahlédnout do svého nitra a zároveň ukazuje, že výrazná osobnost se může prosadit i bez kompromisů a přetvářky.
Africké stopy Zuzany Beranové
Do vzdálených končin zavede čtenáře Zuzana Beranová, žena, kterou fascinovala slavná Joy Adamsonová a její život v Keni. Jako malá dívka četla knihy o lvici Else a rozhodla se, že jednou se vydá ve šlépějích své hrdinky. A skutečně – dnes žije v Zimbabwe, kde se navzdory dramatickým životním zážitkům, včetně přepadení, cítí doma.
Článek ,Vzpomínky na Afriku‘ není jen cestopisným vyprávěním. Je to hluboká úvaha o přírodě, kulturním střetu a o tom, jak silné příběhy dokáží formovat osudy lidí. Beranová vypráví s vášní, ale i pokorou – a právě tato kombinace dělá z jejího příběhu výjimečné čtení.
Michal Prokop: Bez sentimentu, ale s poselstvím
Hudební linku čísla tvoří článek o Michalu Prokopovi a jeho nové desce ,Ostraka‘. Zpěvák a hudebník, který se nikdy nebál pojmenovávat věci pravým jménem, se tentokrát vyjadřuje k dnešní době bez patosu, ale s nekompromisní upřímností.
Hlavní píseň, věnovaná ,libistům, aktivistům, věčným poražencům i falešným prorokům‘, je otevřeným poselstvím, v němž Prokop reflektuje nejen společenské nálady, ale i vlastní postavení v kulturním prostoru. Článek zkoumá jeho tvůrčí přístup, osobní motivaci a to, jak se z hudby stává výpověď i nástroj k občanskému postoji. Není to protest song v klasickém smyslu – je to hudební reflexe stárnutí, proměn a hodnot.
Shrnutí
Magazín TÉMA ve svém vydání nabízí čtenářům výjimečně ucelený pohled na lidský život ve všech jeho podobách. Od smrti a truchlení přes ekologické změny, umělecké průlomy až po daleké kouty Afriky a písně, které neztrácejí na hlasitosti. Texty nejsou jen informativní – jsou lidské, do hloubky jdoucí a mnohdy až terapeutické.
Chceš i vizuální výběr nebo tematickou infografiku třeba k systému zálohování PET lahví?
29 Kč Cena vč. DPH