
TÉMA DNES - 25.04.2025
29 Kč
Aktuální vydání magazínu TÉMA přináší pestrou paletu příběhů, které spojují hluboké lidské osudy, reflexi moderní doby i pohledy do odlišných kultur. Na stránkách tohoto čísla se čtenáři setkají s americkým umělcem hledajícím kořeny v české historii, s varováním před pastmi rychlých potěšení digitální éry, s osobní zpovědí známé spisovatelky i s fascinujícími zážitky ženy, která prožila dekádu v srdci Číny.
Příběh Noaha Breuera, amerického výtvarníka, je důkazem, že minulost může inspirovat napříč generacemi a kontinenty. Breuer, fascinován pohnutými osudy svých českých židovských předků, objevil ve své rodinné historii nejen tragédii, ale také zdroj hluboké umělecké inspirace.
Jeho předkové vlastnili před druhou světovou válkou textilní továrnu ve Dvoře Králové nad Labem, která byla symbolem podnikatelského ducha a řemeslné zručnosti. Nacistická okupace však tuto éru krutě ukončila – většina rodiny byla zavražděna v koncentračních táborech. Breuer dnes skrze své výtvarné projekty oživuje vzory, motivy a příběhy spojené s tímto zapomenutým světem. Jeho tvorba není jen uměním, ale i osobní misí – zachytit odkaz těch, jejichž životy byly předčasně utnuty.
Článek přináší exkluzivní pohled na jeho díla a odhaluje, jak se tradice českého textilu prolíná s moderním uměním a snahou o uchování paměti.
V době, kdy máme vše na dosah ruky, se za každým kliknutím skrývá lákadlo okamžitého uspokojení. Jiří Kryštof Jarmar, biolog a moderátor populárního podcastu Brain We Are, odkrývá v rozhovoru pro TÉMA temnou stránku moderních ,slastí‘.
Internetová pornografie, sociální sítě, mobilní hry – všechny tyto ,kyberpotěšení‘ jsou navrženy tak, aby stimulovaly náš mozek, konkrétně produkci dopaminu, hormonu spojeného s pocitem štěstí. Jarmar však varuje, že tato rychlá dávka radosti má svou cenu. Článek rozebírá, jak snadno se lidé mohou stát obětí závislosti na snadno dostupných podnětech a jak to ovlivňuje psychickou pohodu, schopnost soustředění i mezilidské vztahy.
TÉMA přináší praktické rady, jak se těmto pastem vyhnout, proč je důležité budovat odolnost vůči digitálnímu světu a jak si najít cestu k hlubšímu a trvalejšímu pocitu spokojenosti.
Známá spisovatelka a publicistka Barbara Nesvadbová je v povědomí veřejnosti spojována s ostrým perem a bystrými postřehy o mužsko-ženských vztazích. Tentokrát však v rozhovoru pro TÉMA odhaluje i svou osobní rovinu – přiznává, že ačkoliv mezilidské vztahy dlouhá léta analyzovala a popsala v řadě knih, sama v nich často narážela.
Otevřeně hovoří o svých životních křižovatkách, zklamáních i nadějích. Dnes se podle vlastních slov cítí šťastná – nikoliv proto, že by nalezla ideální vztah podle společenských měřítek, ale proto, že našla klid sama v sobě. Rozhovor nabízí inspirativní pohled na to, jak přijmout vlastní chyby, nechat se vést intuicí a proč je občas dobré ,po okurkách vyčarovat něco lepšího‘ – tedy nevzdávat se, i když život nenabízí to, co jsme si naplánovali.
Jak vypadá každodenní realita v zemi, která je často vnímána jen skrze stereotypy? Markéta Kaplanová, influencerka, fitness trenérka a bývalá letuška, strávila v Číně celých deset let. V TÉMA sdílí své autentické zážitky z běžného života v této dynamické a mnohdy protikladné společnosti.
Kaplanová nejenže v Číně založila rodinu a porodila dvě dcery, ale také poznala kulturní odlišnosti, které Evropan často nechápe, dokud je nezažije na vlastní kůži. Článek přibližuje, jak se tam lidé baví, jaká pravidla určuje společenský život, a co na Číňanech obdivovala, ale také – co jí vadilo a s čím se nikdy nesžila.
Její postřehy odhalují nejen kontrast mezi evropským individualismem a čínským kolektivismem, ale také tempo života, které dokáže být inspirativní i vyčerpávající zároveň. Po návratu do Evropy Kaplanová tvrdí, že až život v cizině jí otevřel oči a naučil ji vážit si hodnot, které doma často považujeme za samozřejmé.
TÉMA v tomto vydání opět ukazuje, že svět kolem nás je plný příběhů, které stojí za to vyprávět. Ať už jde o umělecké hledání kořenů, boj s nástrahami digitální doby, osobní růst ve vztazích nebo životní zkušenosti z jiné kultury – všechny tyto příběhy spojuje jedno: snaha porozumět světu i sobě. Magazín tak čtenářům nabízí nejen zajímavé čtení, ale i podněty k zamyšlení nad tím, co je v životě skutečně důležité.
Češi milují časopisy. Jejich čtením stráví významný čas -v průměru šest hodin a deset minut týdně (průzkum Unie vydavatelů). A právě na téhle zdánlivě prosté skutečnosti nový časopis TÉMA staví. Bude tam čtení. Velké rozhovory. Silné příběhy. Významné informace i emoce. TÉMA je zpravodajsko-společenský časopis se širokým záběrem, popisující život v celé jeho pestrosti. Časopis TÉMA může být vnímán jako hodnota ,mám co číst‘. Tradice silné značky vydavatelství MAFRA a redakce složená z elitních žurnalistů dávají velkou naději, že tomu tak skutečně bude.
Vydavatel | MAFRA, a.s. |
---|---|
Publikováno | 11. 4. 2025 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.