
FaS 2025/4
25 Kč
Fakta a Svědectví 5/2025: Příběhy na pomezí paměti, vědy a lidské síly
Nejnovější vydání časopisu Fakta a Svědectví opět potvrzuje svou výjimečnost na české publicistické scéně. Nabízí široké spektrum témat, která propojují historii s osobními příběhy, uměním i přírodními jevy. V tomto čísle se čtenář setká s portréty významných osobností, zapomenutými kapitolami z českých dějin, vědeckými kuriozitami a připomínkami událostí, které formovaly kolektivní paměť i identitu. Každý článek je zároveň výpravou do jiného světa – ať už je to hollywoodské pozlátko, zlínské ulice roku 1944 nebo hlubiny pod šumavskými hradbami.
Úvodním textem čísla je překvapivě profil hollywoodské hvězdy George Clooneyho, který však není pouze holdem slavnému herci. V článku Richarda Švandy se Clooney stává symbolem fenoménu, kdy se populární kultura mění v nástroj měkké moci a diplomacie. Autor sleduje, jak se hollywoodský lesk stal součástí globálního kulturního exportu Spojených států – včetně jeho dopadu na vnímání Ameriky v postsovětských zemích.
Autorka Jitka Lenková navazuje poutavým článkem, který nese název ,Američané nám přivezli svobodu – a Coca-Colu‘. Text zkoumá atmosféru poválečného Československa, kdy se do východní Evropy po boku svobody začaly valit i první produkty amerického konzumu. Nejde však jen o popis kulturního střetu – autorka se zamýšlí nad hlubším významem těchto ,darů‘ a jejich vnímání v kontextu studené války a narůstající nedůvěry vůči Západu.
Karel Polanský přináší zasvěcený profil Philippa Halsmana, fotografa, jenž dokázal zachytit nejen fyzickou podobu svých modelů, ale i jejich duši. Věnoval se portrétům slavných, včetně Salvadora Dalího, Alfreda Hitchcocka či Marilyn Monroe, ale jeho tvorba přesahuje rámec celebrity. Článek zkoumá, jak Halsmanova metoda ,jumpologie‘ – focení lidí ve skoku – odhalovala jejich pravé já, a jak se jeho osobní příběh prolnul s dějinami 20. století.
Ve znepokojivém eseji Ukradená budoucnost se Jaromír Grünwald zamýšlí nad tím, jak totalitní režimy deformovaly představy o budoucnosti. Text čerpá z příkladů propagandistických obrazů, urbanistických vizí i vzdělávacích modelů, které měly utvářet ,nového člověka‘ – ale často spíše vytlačovaly individuální svobodu a tvořivost.
Naopak příspěvek Vltavíny – zelený dar z vesmíru od Jitky Lenkové nabízí naději v kráse a záhadě. Zkoumá původ těchto výjimečných přírodních skel, jejich sběratelskou a geologickou hodnotu i roli v mystických tradicích. Čtenář se ponoří do příběhu vesmírného dopadu, který přinesl kousky zeleného skla až na jih Čech.
Silným momentem čísla je text Martina Jindry, který popisuje pátrání po ostatcích faráře popraveného nacisty. Článek není jen archeologickým reportem, ale i hluboce lidským příběhem o odhodlání, paměti a spravedlnosti. Každý nalezený úlomek kosti se tu stává symbolem historického vzkazu.
Technicky zaměřený, ale čtivý článek Ing. Jiřího Fencla Haselburg: Předsunutá dělostřelecká bašta hradu Vimperk přibližuje vojenskou architekturu pozdního středověku. Ukazuje, jak se hrady přizpůsobovaly nové realitě dělostřelectva – a že i malá bašta mohla hrát významnou roli ve strategii obrany.
Publicistický pohled Jana Dvořáka Rok 1944 ve Zlíně aneb válečný čundr je osobní i historický zároveň. Přináší vzpomínky na dětská dobrodružství během války – ale v kontextu okupace, pracovního nasazení a každodenního strachu. Čtenář zde uvidí velké dějiny optikou malých lidí.
Peter Bučka v textu Od kamenů k činkám sleduje fascinující historii vzpírání a posilování – od antických sochařů přes cirkusové siláky až po moderní fitness. Text osloví nejen sportovní nadšence, ale i ty, které zajímá, jak se fyzická kultura proměňovala ve vztahu ke společenským normám.
Miloš Jesenský přináší článek Lieky svätej Hildegardy, kde se spojuje historie, spiritualita a léčitelství. Hildegarda, mystička a léčitelka z 12. století, nabízí svébytný pohled na tělo a duši – a její rady jsou dnes opět inspirací pro přírodní medicínu.
Závěr čísla patří textům s globálním přesahem. Jana Skarlantová v eseji Rozdělený svět reflektuje současné geopolitické napětí a jeho historické paralely. A Petr Litoš v článku Záblesky v temnotě připomíná příběhy jedinců, kteří i v dobách největšího temna dokázali svítit – činy, slovy nebo jen obyčejnou lidskostí.
Toto číslo je opět výjimečným svědectvím o tom, jak se velké dějiny skládají z jednotlivých osudů. Kombinuje publicistiku, investigaci, vědu i paměť – a zve čtenáře na cestu, kde minulost není minulostí, ale neustále přítomným hlasem.
Časopis o historii zaměřený na popularizaci událostí národních i světových dějin, přičemž hlavní pozornost je věnována moderním dějinám
Vydavatel | NAŠE VOJSKO-knižní distribuce s.r.o. |
---|---|
Publikováno | 24. 4. 2025 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.