Tajemství Vesmíru 12/2024
89 Kč
Aktuální vydání magazínu Tajemství Vesmíru zve čtenáře na fascinující cestu napříč galaxií – od Marsu, který je stále v centru pozornosti vědců, přes záhadu rozpínání vesmíru až po fascinující příběhy průkopníků kosmonautiky. Čekají nás úchvatné pohledy na ledové obry i pozoruhodná mise nových teleskopů, které slibují odhalení mnoha tajemství.
Mars zůstává jedním z hlavních cílů vesmírného bádání a přitahuje pozornost vědecké i veřejné sféry. Článek ,Mars v obležení‘ popisuje nejnovější mise družic i roverů, které zkoumají povrch této záhadné planety. Hledají stopy po dávném životě a analyzují vzorky půdy i atmosféry ve snaze pochopit, jak se planeta v průběhu milionů let měnila z kdysi vodou bohatého světa na nehostinnou poušť.
Rover Perseverance a jeho předchůdce Curiosity nejsou jen technologickými zázraky, ale také nadějí lidstva na kolonizaci vesmíru. Magazín nabízí pohled na možné podpovrchové zásoby vody, které by mohly hrát klíčovou roli při budoucí kolonizaci. Přítomnost vody totiž otevírá dveře nejen k udržení života, ale i ke vzniku základní infrastruktury.
,Jedinečný výhled na Mars‘ připomíná, že nyní nastává ideální čas pro pozorování této planety z povrchu Země. Mars se přiblížil natolik, že je možné jej po celou noc sledovat prostým okem nebo dalekohledem. Tento rudý ,maják‘ na noční obloze vybízí k romantickým i vědeckým úvahám o naší budoucnosti ve vesmíru.
,Záhada Hubbleovy konstanty‘ přibližuje jeden z nejpalčivějších problémů moderní astrofyziky. Vesmír se rozpíná stále rychleji, což odporuje původní teorii, že by gravitace měla jeho expanzi zpomalovat. Astrofyzikové se snaží pochopit, co tuto zrychlenou expanzi pohání – a odpověď zatím nemáme. Temná energie zůstává jedním z největších kosmických tajemství.
Na poli pozorování hvězd i planet přichází posila v podobě plánovaného dalekohledu HWO (Habitable Worlds Observatory). Tento teleskop slibuje revoluci v pátrání po exoplanetách a hledání známek života mimo naši sluneční soustavu.
Observatoř ALMA je známá svým přínosem k pozorování vesmíru, ale věděli jste, že díky českým astrofyzikům získala schopnost pozorovat také Slunce? Od roku 2016 ALMA přináší snímky naší hvězdy v nebývalých detailech, což pomáhá lépe pochopit dynamiku sluneční aktivity a její vliv na Zemi.
I po více než 35 letech od mise Voyager 2 přinášejí data z Uranu a Neptunu nová zjištění. Tyto záhadné planety, z nichž každá je zahalena do ledového pláště plynů, patří mezi nejméně probádané světy naší sluneční soustavy. Článek rozebírá teorie o jejich vnitřní struktuře a možnosti, že by v budoucnu mohly hostit mise dalších průzkumných sond.
Článek ,Sovětské sondy a roboti na Měsíci‘ připomíná méně známé, ale významné kapitoly dobývání vesmíru. I přes četné neúspěchy sovětský program Luna přinesl velké úspěchy – první snímky odvrácené strany Měsíce a slavné rovery Lunochody, které dokázaly na povrchu Měsíce operovat po dlouhé měsíce. Tato technologická prvenství ukazují, jak ambiciózní a důmyslné byly plány tehdejší kosmonautiky.
Slunce, náš každodenní průvodce na nebeské cestě, kdysi vzniklo spolu s tisícovkou dalších hvězd. Časem se ale jeho sourozenci rozprchli do různých koutů galaxie. Článek odhaluje příběhy hvězd, které nyní obklopují Slunce, a přibližuje, jak se mění jeho ,sousedství‘ v průběhu miliard let.
Komety jsou jedny z nejromantičtějších objektů na obloze, avšak většina z nich zůstává slabě viditelná, což ocení jen zkušenější pozorovatelé s dalekohledy. Článek připomíná výjimečné okamžiky, kdy byly tyto ,vlasaté hvězdy‘ viditelné a okouzlily astronomy po celém světě.
Toto číslo magazínu Tajemství Vesmíru přináší nejen odpovědi na otázky po původu hvězd, planet a galaxií, ale také připomínku toho, kolik záhad vesmír stále ukrývá. Od Marťanské historie po rozpínání vesmíru a tajemství ledových obrů – vesmír nás nepřestává fascinovat. Připomíná nám, že každý nový objev může přepsat učebnice a přinést ještě více otázek, na které budeme hledat odpovědi možná celá staletí.
Pokud vás přitahuje záře vzdálených světů, tajemství galaxií a příběhy lidí, kteří se odvážili zkoumat neznámo, pak vás toto vydání magazínu určitě nezklame. S každou přečtenou stránkou se otevíráte nekonečným hlubinám kosmu – plným záhad, výzev i nádherného pocitu objevování.
Elektronický časopis Objevování a dobývání kosmu! Skytá nádhera vesmíru a dramatické příběhy jeho dobyvatelů.
Vydavatel | Extra Publishing, s. r. o. |
---|---|
Publikováno | 2. 1. 2025 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.