Časopis Účetnictví
Popis
Měsíčník zaměřený na účetnictví podnikatelských subjektů a související daňovou problematiku. Časopis je určen účetním, daňovým poradcům, ale také učitelům a studentům. Zaměřuje se zejména na vybraná účetní a daňová témata, která by měla podnikatelským subjektům usnadnit orientaci v účetních a daňových předpisech a zároveň jim pomoci při jejich správné aplikaci v praxi. Věnuje se rovněž otázkám výkonu účetní profese, např. problematice smluvních vztahů upravujících poskytování účetních služeb, odpovědnosti účetních, problematice ,praní špinavých peněz‘, certifikaci účetní profese, digitalizace účetních procesů aj. Aktuálně jsou zařazovány i odborné články z oblasti pracovního, občanského či obchodního práva. Časopis byl založen v roce 1953 a bez přerušení vychází dodnes. Patří mezi nejdéle vydávané časopisy na našem trhu s touto problematikou.
Obsah vydání
Účetnictví č. 5/2025: Průvodce aktuálními otázkami účetní praxe a právními nuancemi
V nejnovějším vydání odborného časopisu Účetnictví čtenář nalezne pestrou směsici témat, která reflektují současné výzvy a proměny v oblasti účetnictví, daní, pracovního práva a zdravotního pojištění. Vydání přináší jak hlubší analýzy technických aspektů účetnictví, tak i komentáře ke konkrétním případům z praxe, ale i praktické testy a výběr z právních předpisů. Obsahově bohaté číslo je nepostradatelným pomocníkem pro odborníky, kteří chtějí držet krok s legislativními změnami i vývojem metodiky.
Mezitímní účetní závěrka podle Müllerové
Úvodní článek Lenky Müllerové rozkrývá specifika mezitímní účetní závěrky, která má v českém účetním prostředí svá pevná pravidla, ale také četné nuance. Autorka se věnuje důvodům jejího sestavování, rozdílům oproti roční závěrce a především upozorňuje na rizika, která mohou vzniknout při nedostatečném zachycení skutečných hospodářských operací v přechodném období.
Úroky ve finančních nákladech a výnosech
Text Evy Nejmanové, převzatý z DPL, se zaměřuje na zařazení úroků mezi finanční náklady a výnosy. Tento zdánlivě rutinní účetní úkon skrývá řadu rozhodovacích momentů, zejména pokud se jedná o úroky z úvěrů spojených s investicemi či vztahy v rámci skupiny podniků. Autorka srozumitelně vysvětluje rozdíly mezi jednotlivými druhy úroků a jejich vliv na finanční obraz firmy.
Skupina 55: Detailní analýza odpisů a rezerv
Václav Hruška podává komplexní pohled na účtování v rámci účtové skupiny 55, která se týká nejen odpisů a rezerv, ale také komplexních nákladů příštích období a opravných položek. Jde o problematiku, která má zásadní dopad na výsledek hospodaření. Hruška poskytuje praktické návody a varuje před častými chybami v účtování, zejména u tvorby opravných položek v provozní oblasti.
Kurzové riziko v účetnictví
Ladislav Čížek se věnuje tématu, které nabývá na významu s rostoucím objemem zahraničních transakcí – kurzovému riziku u cizoměnových podílů. V textu vysvětluje, jakým způsobem české účetní předpisy umožňují či omezují zachycení těchto rizik a přináší konkrétní příklady z praxe, které ilustrují možné přístupy k oceňování a vykazování kurzových rozdílů.
Odborné okénko: Účetnictví a daně
Rubrika ,Na hodině účetnictví a daní‘ přináší oblíbený edukační formát, který kombinuje praktické úlohy s komentářem k jejich řešení. Tentokrát se zaměřuje na záludnosti spojené s DPH a časovým rozlišením nákladů, a je ideálním tréninkem jak pro začínající účetní, tak pro zkušené praktikanty.
Firemní školky pod daňovou lupou
Ivan Macháček se ve svém článku věnuje daňovému režimu firemních školek – oblasti, kde se střetává sociální odpovědnost zaměstnavatelů s daňovou legislativou. Článek rozebírá, kdy lze náklady na provoz školek považovat za daňově uznatelné a jaké podmínky musí být splněny, aby benefity pro zaměstnance nezatížily firmu zbytečnými náklady.
Etika manažerů a právní důsledky
Velmi silný je příspěvek Vladimíra Rejmonta, který se věnuje situaci, kdy manažer zklame důvěru zaměstnavatele. Tento článek má až investigativní nádech – rozebírá konkrétní případ porušení loajality a poskytuje právní rámec pro řešení takových událostí, včetně nároků na náhradu škody či ukončení pracovního poměru.
Zdravotní pojištění zvláštních skupin
Alois Daněk přináší hned dva články. První se věnuje zdravotnímu pojištění zvláštních skupin zaměstnanců, například studentů, důchodců či osob se zdravotním postižením. Druhý text pak analyzuje přípustnost souběžných činností z pohledu pracovního práva a zdravotního pojištění – velmi aktuální téma v době rostoucího počtu tzv. ,freelancerů‘ a vedlejších úvazků.
Aktuální změny v odměňování
Luděk Jouza v článku rozebírá změny v minimální a zaručené mzdě, které mají vliv nejen na samotné zaměstnance, ale i na firemní rozpočty a strukturu odměňování. Přehlednou formou popisuje nové hranice mezd a dopady na různé typy pracovních míst.
Test znalostí a právní přehled
Tradičně nechybí test znalostí, který prověřuje pozornost čtenářů a poskytuje zpětnou vazbu k úrovni porozumění aktuálním tématům. Dále je zde výběr z právních předpisů, který orientuje čtenáře ve změnách legislativy. Přehled důležitých platebních povinností pro podnikatele pak připomíná blížící se termíny, na které je třeba se připravit.
Toto vydání časopisu Účetnictví zaujme jak svým odborným rozsahem, tak i čtivým podáním, které propojuje teoretické poznatky s praktickými příklady. Čtenáři tak získávají nejen přehled o novinkách, ale i inspiraci pro řešení konkrétních situací ve své každodenní praxi.
255 Kč Cena vč. DPH