Časopis Harmonie
Popis
Elektronický časopis Harmonie je měsíčníkem o vážné hudbě (klasické hudbě, jazzu a world music). Čtenář v ní najde recenze nových desek od českých i zahraničních vydavatelů, rozhovory s předními interprety vážné hudby i hodnocení koncertů.
Obsah vydania
Listopadové vydání časopisu Harmonie pro rok 2024 je plné hlubokých pohledů na svět klasické hudby a její výrazné osobnosti. Toto číslo přináší nejen rozhovory s významnými hudebními tvůrci a interprety, ale také odhaluje zajímavé příběhy z historie hudby a exkluzivní recenze.
Setkání s hudebními osobnostmi a premiéry
Hned na začátku vydání nás Harmonie zve do světa koncertní a operní hudby prostřednictvím rozhovoru s renomovaným dirigentem Jaapem van Zwedenem, který se připravuje na účast na prestižním festivalu Pražské jaro 2025. Autor Frank Kuznik poutavě přibližuje van Zwedenovu uměleckou vizi a zodpovědnost, kterou přináší vedení tak prestižní události.
Podobně fascinující je i rozhovor s operní sopranistkou Chen Reiss, v němž autor Juraj Gerbery zkoumá její vztah ke Korngoldovým písním, jejich smyslnost a hloubku, kterou Reissová vnímá nejen jako interpretka, ale jako skutečná ambasadorka těchto emocionálně nabitých skladeb.
Osobnosti v centru pozornosti
Významná část čísla je věnována profilu Stanislava Moši, který je považován za symbol brněnského muzikálu. Zuzana Ledererová přináší čtenářům detailní vhled do jeho kariéry, počinů a přístupu k divadelnímu umění, které již desítky let formuje brněnskou hudební scénu.
Další zastávkou je rozhovor s Michaelem Bladererem, obchodním šéfem a houslistou Vídeňských filharmoniků. Markéta Jůzová přináší pohled na zákulisí jedné z nejprestižnějších filharmonií světa a Bladererův unikátní pohled na propojení umělecké činnosti s manažerskou rolí. Článek ukazuje, jak jeho vášeň pro hudbu ovlivňuje jeho profesionální rozhodnutí a spolupráci s ostatními hudebníky.
Inspirativní příběhy a životní cesty
Inspirativní je článek Aleny Sojkové o Marií Hasoňové, jejíž kariéra je příkladem neustálého překonávání překážek a hledání hlubšího smyslu v hudbě. Článek vykresluje její úsilí a vnitřní disciplínu, které ji vedou na cestě hudebního růstu.
Rovněž rozhovor s Robertem Kružíkem, který působí jako dirigent ve Zlíně, odhaluje jeho vztah k hudbě a jeho pocit domova v tomto městě. Sojková opět dává nahlédnout do lidské stránky umělce, který svým nadšením a nasazením oslovuje nejen zlínské publikum.
Hudební pocty a průkopnické postavy
Výjimečnou kapitolou tohoto čísla je článek Zuzany Ledererové o stém výročí opery Liška Bystrouška. Toto dílo, symbol české operní tradice, oslavuje svou stoletou historii a Harmonie si klade za cíl přiblížit jeho kulturní význam i vývoj.
Jiří Vejvoda zase vzdává hold skladatelce Ethel Smyth, jejíž tvorba a boj za uznání ve světě klasické hudby jsou inspirativním příběhem průkopnictví a odhodlání.
Nechybí ani portrét francouzské violoncellistky Camille Thomas, v němž Michal Pavlovič zdůrazňuje její uměleckou dráhu plnou šarmu a jemnosti. Thomas je známá svým vášnivým projevem a Pavlovičův článek odhaluje, jak její hra přináší posluchačům neopakovatelné emoce.
Recenze a kritiky
V části věnované recenzím časopis Harmonie představuje výběr nedávno vydaných nahrávek a koncertů. Tato rubrika poskytuje čtenářům nejen informaci o aktuálních trendech, ale i odborné zhodnocení, které může být cenným průvodcem při výběru hudebních děl k poslechu.
Exkluzivní rozhovory s hudebními legendami
V rozhovoru s kytarovou legendou Al Di Meolou se čtenáři dozvídají o jeho uměleckých začátcích a vlivech, které ho formovaly. Autor Marian Pavlík čtenáře provází Di Meolovou hudební cestou, plnou objevů a spolupráce s největšími mistry světové hudební scény.
Dalším poutavým příběhem je osud Camilly Mraz, která se pohybuje mezi Prahou a New Yorkem. Tomáš S. Polívka přináší vhled do její hudební kariéry a způsobu, jakým její mezinárodní zkušenosti obohacují její tvorbu.
V článku Petra Dorůžky o Johnu Hodianovi se čtenáři vydávají do Jerevanu, kde se tento skladatel a hudebník vrací ke svým arménským kořenům. Hodianova cesta je plná návratů k tradicím i inovací v oblasti hudební tvorby.
Historické pohledy
Závěrečným příspěvkem, který si zaslouží zvláštní pozornost, je příběh o Jaroslavu Ježkovi a jeho osudech za oceánem. Michal Bystrov vypráví příběh skladatele, jehož tvorba překročila hranice a zanechala nesmazatelnou stopu nejen v české, ale i světové hudbě.
Listopadová Harmonie tak přináší paletu fascinujících příběhů, která osloví nejen milovníky klasické hudby, ale všechny, kteří obdivují lidskou kreativitu, oddanost a odvahu.
45 Kč Cena vr. DPH