Časopis EURO
Popis
Elektronický časopis Týdeník Euro přináší zasvěcené informace ze světa byznysu. Investigativně zkoumá procesy uvnitř firem a záměry jejich vlastníků a manažerů.
Obsah vydání
EURO 16–17/2025: O české duši, evropské zbroji a nečekaných lekcích Wall Streetu
Dvojčíslo týdeníku EURO přichází jako důkladná sonda do ekonomického i kulturního světa. Na pozadí evropské nervozity, investičních nástrah a českého spořivého instinktu rozehrává široké spektrum témat, která zrcadlí současnost s přesností chirurgického skalpelu.
Spořím, tedy jsem: Český fenomén pasivních miliard
Stěžejní téma vydání se věnuje hluboko zakořeněnému národnímu návyku – spořit. Češi drží biliony korun na běžných účtech, kde reálně ztrácejí na hodnotě. I přesto tento model přetrvává jako projev ekonomické opatrnosti a nedůvěry v rizikové investice. Článek rozplétá důvody, proč domácnosti tolik váhají s investováním, přičemž upozorňuje na jeho negativní dopady: peníze chybí podnikům, inovacím a celkovému ekonomickému růstu. Tento fenomén je zasazen do evropského kontextu a porovnán s přístupem domácností v jiných zemích.
Lekce z Wall Streetu: Trump a iluze finančních trhů
Velkou pozornost zasluhuje i text převzatý z Financial Times, který analyzuje, jak Wall Street špatně přečetl strategii druhého funkčního období Donalda Trumpa. Finančníci doufali v předvídatelnost a prorůstová opatření, místo toho se setkali s tvrdší rétorikou, regulačním chaosem a mezinárodními spory. Tento analytický článek odhaluje zásadní rozdíl mezi očekáváním investorů a realitou Bílého domu, a jaký vliv to má na světové trhy.
Evropa ve zbroji: Nová realita kontinentu
V reportáži z redakční dílny rezonuje téma obrany. Evropa, pod tlakem nových bezpečnostních výzev, navyšuje rozpočty na zbrojení. Článek realisticky popisuje, jak se proměňuje role obranného průmyslu, jak se státy učí z konfliktů v blízkém okolí a co to znamená pro budoucnost evropské bezpečnosti. Nejde však jen o výdaje – mění se i přístup společnosti ke zbrojení jako součásti politického konsenzu.
Polsko a česká jaderná energie: Sňatek z rozumu?
V další reportáži se do popředí dostává zajímavé energetické spojenectví – Polsko touží po spolupráci s českými odborníky na jadernou energetiku. Zájem o 'českou jadernou nevěstu' reflektuje rostoucí potřebu bezpečných a stabilních zdrojů energie ve střední Evropě. Článek mapuje potenciál partnerství, technologické kapacity a politické pozadí této spolupráce.
Právo, finance a fotbal: Nečekaná propojení
Text o Fotbalové asociaci a její provázanosti s úvěrovou bankou nabízí neobvyklý pohled do zákulisí financování českého sportu. V rubrice Euro Lawyers se pak objevuje podrobný vhled do role právníků ve společnosti – jako neviditelných strážců spravedlnosti, bez kterých by ekonomické prostředí nebylo funkční. Ať už jde o korporace, nebo běžné občany, právo se zde ukazuje jako pilíř důvěryhodnosti.
Rozhovory: Když se hudba prolíná s politikou
Panorama magazínu rozjasňuje rozhovor s producentem a členem legendární skupiny PSH, Mikem Trafikem. Jeho nová deska Melodrama je pojatá jako výpověď i experiment. Nechybí úvahy o hudebním marketingu, inspiracích z Japonska, ani momenty přiznání osobních guilty pleasures. Jde o výjimečný vhled do myšlení tvůrce, který se nebojí prolínat rap s barokní estetikou a hlubším podtextem.
Dacia Bigster, výzkum a nostalgie
V technicko-společenské části čísla se čtenáři dočkají české premiéry modelu Dacia Bigster, který má ambici oslovit zákazníky hledající robustní a cenově dostupné SUV. Vedle toho magazín upozorňuje na článek o transformaci výzkumu do praxe – nabízí tři konkrétní tipy, jak překlenout propast mezi laboratoří a trhem. A na závěr nechybí ani návrat do minulosti s textem o době, kdy mlékařili družstevníci – nostalgické i poučné čtení o jiném rytmu zemědělského života.
69 Kč Cena vč. DPH