Časopis SVĚT MYSLIVOSTI
Popis
Časopis Svět myslivosti vychází od roku 2000 a za celou dobu své historie poskytují jeho stránky myslivecké veřejnosti důležité odborné poznatky formou vědeckých, odborných i populárních článků, reportáží, rozhovorů a anket. Časopis Svět myslivosti je celobarevný časopis, který přináší informace z myslivecké politiky, vědy a výzkumu, praxe v honitbě, lovecké kynologie, informace ze zahraničí, rozhovory, reportáže, kalendář tuzemských i zahraničních mysliveckých akcí, stálé rubriky, praktické přílohy… Textovou část časopisu doplňují fotografie autorů článků, redaktorů a fotografů, které jsou upravovány přímo v DTP studiu Lesnické práce. Svět myslivosti se opírá o redakční radu tvořenou řadou významných mysliveckých odborníků. Redakce Světa myslivosti též spolupracuje s lesnickými fakultami, výzkumnými ústavy, státními institucemi a soukromými subjekty.
Obsah vydání
Svět myslivosti 05/2025: Proměny hodnot, hrozby v honitbě a nové technologie pod jedním střechou
Květnové číslo časopisu Svět myslivosti přináší rozsáhlý přehled témat, která formují současnou myslivost – jak v tuzemsku, tak v evropském i světovém kontextu. Čtenář dostává ucelený pohled na vývoj myslivecké politiky, praktické výzvy v honitbách, výsledky výzkumu i technické novinky, které formují budoucnost oboru. V popředí stojí důležitá diskuse o hodnotách, ochraně přírody i zdraví zvěře, ale také o proměně role myslivce ve společnosti.
Myslivost pod tlakem – Rakousko jako zrcadlo trendů
Úvodní analytický příspěvek mapuje posun v hodnotovém žebříčku myslivců v Rakousku, kde podle odborníků sídlí trend povrchního přístupu k myslivosti. Zatímco starší generace vnímaly myslivost jako odpovědnost k přírodě, mladší střelci ji častěji redukují na rekreační či statusový zážitek. Článek varuje, že pokles hlubšího vztahu ke zvěři a krajině může mít fatální dopady nejen na populaci zvěře, ale i na důvěru veřejnosti v mysliveckou činnost.
Olovo v ohni: reakce na návrh Evropské komise
Zásadní ohlas vyvolal návrh Evropské komise na omezení používání olova ve střelivu. Organizace FITASC a ESC reagovaly ostrým nesouhlasem, poukazujíce na riziko zániku tradiční sportovní a lovecké střelby i na nedostatečné technické alternativy. Redakce přináší přehled argumentů obou stran, a zároveň upozorňuje, že výměna technologie nebude levná ani bez následků pro přesnost střelby a dostupnost střeliva.
Slintavka a kulhavka – varovný scénář pro českou myslivost
Výjimečná pozornost je věnována riziku zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území ČR. Série textů rozebírá, co by znamenala epidemie této vysoce nakažlivé choroby pro volně žijící zvěř, myslivce i zemědělce. Podle autorů by šlo o katastrofu s dopadem na ekonomiku, populaci i legislativu – zcela by se změnil režim lovu a pohybu v přírodě.
Veterinární správa proto zahájila monitoring výskytu SLAK u hranic se Slovenskem, a redakce zdůrazňuje, že prevence musí začít u jednotlivce – důslednou hygienou, ohlašováním podezřelých případů a spoluprací s veterinárními orgány.
Myslivost a strategie Lesů ČR – směr 2025 až 2029
V rozhovoru se zástupci Lesů ČR je představeno strategické plánování rozvoje myslivosti v souvislosti s obnovou lesa po kůrovcové kalamitě. Plán klade důraz na rovnováhu mezi zvěří a obnovovanou krajinou, podporu přirozené biodiverzity a omezení přemnožené spárkaté zvěře. Rozhovor dává nahlédnout do konkrétních kroků, které mají přetvořit myslivost v moderní, udržitelnou a respektovanou součást krajinného hospodaření.
Výzkum a technologie – od aplikace po mývaly
Sekce věnovaná vědě přináší třetí část seriálu o mýtech a faktech v managementu černé zvěře, kde se odborníci zaměřují na důsledky krmení, loveckého tlaku a genetiky na populaci divokých prasat.
Zásadní inovací je také vývoj aplikace pro automatizovanou evidenci ulovené spárkaté zvěře, která využívá biometrické rozpoznání struktury tkáně nosu zvěře. Článek popisuje proces vývoje, testování i očekávání od nasazení do praxe – cílem je zvýšení přesnosti evidence a omezení administrativní zátěže myslivců.
Překvapením čísla je reportáž ,Vědci, mývalové a Racoon Capital‘, která s nadsázkou i vážností popisuje výzkum života mývalů v městském prostředí. Navazuje na to i článek ,Ze života mývalů‘, jenž ukazuje, jak se z roztomilého tvora může stát noční vetřelec s vysokou mírou adaptace a rizikem přenosu chorob.
Rarita roku a ženy v myslivosti
V rámci soutěže Rarita roku 2025 redakce představuje nejzajímavější srnčí trofeje, které vynikají nejen výjimečnými rozměry, ale i estetickou jedinečností. Trofeje jsou hodnoceny nejen podle bodů, ale i v kontextu péče o honitbu a dlouhodobého chovatelského úsilí.
Z mezinárodního dění zaujme konference žen v myslivosti WaSH 2025, kde se diskutovalo o rostoucí roli žen v loveckém světě – od praktické činnosti po vedení spolků a vzdělávání nové generace.
Výzbroj, chov a kultura
Technická část magazínu představuje novinky v lovecké výzbroji z letošních veletrhů a rychlé seznámení s puškou Mauser 25, která zaujala nejen svým zpracováním, ale i efektivní konstrukcí pro aktivní lovce.
Nechybí ani informace z Klubu chovatelů loveckých slídičů, a kulturní blok potěší zmínkou o Mezinárodní akademické soutěži v mysliveckém troubení a vábení jelenů, kde se mísí dovednost, hudba a tradice do jednoho neopakovatelného zážitku.
Shrnutí
Svět myslivosti 05/2025 přináší komplexní přehled o stavu české i evropské myslivosti – s respektem k tradici a jasným záměrem směřovat k udržitelnosti, odbornosti a efektivní praxi. Od hrozeb jako je slintavka a kulhavka po digitální budoucnost evidence zvěře, časopis zachycuje celý rytmus života v honitbě i mimo ni.
Chceš i přehledovou tabulku nové lovecké výzbroje nebo mapu rizik výskytu SLAK v příhraničí?
85 Kč Cena vč. DPH