Časopis Epocha na cestách
Popis
Zajímá vás, který český zámek je nejkrásnější? A který nejpohádkovější? Víte proč se Karel IV. rozhodl postavit slavný Karlštejn? Či proč bylo tak důležité, aby hrad Loket zůstal nedobytný? Na to vám odpoví unikátní průvodce Epocha na cestách, který vám představí ty nejkrásnější a nejzajímavější hrady a zámky, jež jsou proslulé daleko za hranicemi naší země. Věnuje se zvlášť každému z krajů Čech i Moravy a odhaluje překvapivá fakta a zajímavosti o našich historických skvostech. Průvodce doplňuje také speciální příloha odhalující tajemství těch nejzáhadnějších míst naší země.
Obsah vydání
Epocha na cestách 1/2025: Česká země v celé své kráse – od hradních věží po skryté poklady podzemí
První číslo magazínu Epocha na cestách pro letošní rok je doslova pozvánkou k poznávání České republiky ve všech jejích historických, přírodních i kulturních podobách. Čtenáře čeká cesta napříč všemi kraji – s důrazem na autentické zážitky, dávné příběhy i nečekané poklady, které se často ukrývají hned za rohem. Tentokrát redakce vytvořila mimořádně pestrou a inspirativní mozaiku míst, která dokazují, že na cestování není třeba pas ani letenku – stačí chuť objevovat.
Středočeský kraj: Kde se píší příběhy národa
Výprava začíná v srdci Čech, kde se na stránkách vyjímá Karlštejn – hrad, který se pro mnohé stal symbolem samotné české státnosti. Článek připomíná nejen majestátní architekturu a schránku na korunovační klenoty, ale také osobní rozměr Karla IV., který zde budoval nejen obranný systém, ale i duchovní svatyni.
Následuje vyhlídka Máj, jejíž kouzlo dokáže uchvátit v každém ročním období. V článku se však nejde jen po vizuální stránce – text odhaluje i příběh místa a jeho symbolické propojení s romantismem české krajiny. Polabský skanzen zaujme svou snahou o zachování lidové architektury v její živoucí podobě – nejde jen o kulisu, ale o místo, kam se stěhují celé příběhy.
Praha: Město s duší, která nepřestává překvapovat
Pražské perly jako Staroměstská radnice, jejíž historie je spojená s dramatickými zvraty, odhalují i méně známé příběhy – například ten o králi, který se od stavby odvrátil. Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, přezdívaný jako ,Noemova archa Vinohrad‘, je architektonickým klenotem modernismu a symbol odvahy vystoupit ze zažitých konvencí.
Rudolfinum, v článku označované jako ,nový hrad českých králů‘, připomíná, že i koncertní síň může být chrámem národní identity.
Karlovarský a Plzeňský kraj: Klenoty západu
Bečov nad Teplou, kde zámek i hrad splývají do jednoho celku, skrývá jednu z nejcennějších relikvií Evropy – relikviář svatého Maura. Text vás vezme nejen do komnat, ale i do příběhu jeho znovuobjevení.
Goethova vyhlídka ukrývá romantický nádech nešťastného osudu jedné princezny a zámek Ostrov je překvapivým barokním zjevením, které si v ničem nezadá s francouzským Versailles. Milovníky přírody potěší skalní města, popsaná jako labyrinty času, kde se mezi pískovcovými věžemi ztrácí nejen kroky, ale i vnímání času.
V Plzeňském kraji se čtenáři podívají do Poběžovic, které opět získávají svou původní podobu, i na Industriální stezku, která ukazuje, jak se z opuštěných areálů stávají živé památky technické zručnosti. Velhartice a Čeňkova pila pak dokazují, že Šumava není jen o lesích, ale i o příbězích tvrdého života a romantické divočiny.
Jižní Čechy a Vysočina: Historie i příroda v dokonalé harmonii
Klenotem jižních Čech je Český Krumlov, jehož věž ční jako maják přes čas. Nejde ale jen o zámek – město je živoucím organismem historie. Chalupská slať je přírodní učebnice rašeliništní krajiny a Archeoskanzen Trocnov dává dětem i dospělým možnost zažít husitské Čechy na vlastní kůži. Botanické zahrady pak představují zelené oázy, které nejsou jen krásné, ale i edukativní.
Na Vysočině okouzlí Budišov svou přírodovědeckou sbírkou, Křemešník magickou atmosférou a Ronov ukazuje, že i kamenný most může být vítězem v boji s moderní technikou.
Od východu po sever: Dědictví i tajemství
Zámek Litomyšl, zrozený z velké lásky, je renesančním skvostem, zatímco Machoňova pasáž v Pardubicích nabízí ukázku meziválečné elegance. Hřebčín Kladruby pak dodává celému kraji majestátnost s koňským podtextem.
Východní Čechy pokračují přes přehradu Les Království, architektonický sen v objetí lesa, až po hospital Kuks, místo, kde baroko doslova ožívá. Údolí Plakánek vypráví příběhy tichých básníků a hrad Vízmburk ožívá z ruin jako pravé Podkrkonošské Pompeje.
Severní a jižní Morava: Z památky do budoucnosti
Hrubý Rohozec, Bozkovské jeskyně a hrad Sloup přinášejí do Libereckého kraje kouzlo pohádek a tajemství podzemí. Žatec, s chmelařskou tradicí, spojuje historii s chutí, zatímco menhiry a rozhledna Tanečnice lákají k meditaci i výhledům. Kadaň jako královské město poutá duchovními i historickými skvosty.
Na jižní Moravě nelze minout hrad Veveří, vinné sklepy Petrov-Plže s pohádkovou barevností a samozřejmě vilu Tugendhat, architektonický zázrak, který září do světa.
Olomoucko a Slezsko: Příběhy řemesla a víry
Čechy pod Kosířem s muzeem kočárů připomínají slavné české řemeslo, větrné mlýny odkazují na selský důvtip a zlatokopecký skanzen oživuje dny, kdy se zlato cedilo z řeky. Svatý kopeček spojuje víru s výhledem.
Závěr patří Slezským Rudolticím, které chtěly být českým Versailles, a arboretu Nový Dvůr, kde se během jedné procházky přenesete přes pět světadílů. A Šachova synagoga v Holešově i zámek v Kroměříži dokazují, že i duchovní a kulturní vrstvy se zde mísí s výjimečnou hloubkou.
Shrnutí
Epocha na cestách 1/2025 je výpravou po srdci Evropy – důkazem, že české země jsou bohaté nejen na památky, ale především na příběhy, které v nich žijí dál. Redakce nabízí čtenářům mapu, která vede nejen ke kamenným skvostům, ale i k hlubokému pochopení naší kultury, krajiny i dědictví.
Chceš i přehledné tipy na výlety podle krajů nebo doprovodnou grafiku s trasami?
61 Kč Cena vč. DPH