Časopis 21. století JUNIOR
Popis
JUNIOR 21. STOLETÍ je moderní časopis pro moderní děti. Každé dva měsíce nabízí pestrý a originální výběr témat pro cílovou skupinu 8 až 14 let. Mladý čtenář se tak zábavnou formou dočte o fascinujících výstřelcích moderní vědy, tajích podivuhodné přírody, ale také o nejnovějších trendech v mobilních zařízeních nebo počítačových hrách. JUNIOR 21. STOLETÍ díky své více než osmileté tradici ví, co mladé baví! Proto nezapomíná ani na volnočasové aktivity, jakými jsou nejrůznější freestylové sporty nebo moderní tance. Kromě poutavého grafického zpracování dvouměsíčník nabízí také dárky pro čtenáře – vždy jde o dárek v podobě příbalu, kartonovou vystřihovánku a občas i plakát.
Obsah vydání
21. století JUNIOR 2/2025: Tajemství minulosti, zázraky vědy i dobrodružství na hranici reality
Svět je plný úžasných objevů, neuvěřitelných příběhů a technologií, které se vyvíjejí rychleji než kdy dřív. Nové vydání 21. století JUNIOR vás vezme na cestu časem, do hlubin vědy, do virtuální reality i na závodní dráhu legendární Elišky Junkové.
Jak funguje mozek, když ho oklame virtuální realita? Co všechno si dají k obědu masožravé rostliny? A proč byl otec barevné fotografie chudý, i když vynalezl něco tak převratného? To vše a mnohem víc přináší nové vydání plné fascinujících témat!
Magické hrady v zajetí skal
Pevnosti postavené na nepřístupných skalách jsou nejen nádherné, ale i plné tajemství. Které hrady jsou nejkrásnější? Jaké legendy se k nim vážou? Tento článek vás zavede do kamenných pevností ukrytých v horách, kde se psaly dějiny a kde možná dodnes bloudí duchové dávných rytířů!
Barevná fotografie: Skvělý vynález, který svého tvůrce nezbohatil
Dnes si každý fotíme svět v úžasných barvách, ale víte, že první barevná fotografie vznikla už v 19. století? Jak fungovala první technologie barevných snímků? A proč se její vynálezce nedočkal slávy ani bohatství?
Virtuální realita: Jak klame náš mozek?
Nasadíte si brýle a najednou jste uprostřed vesmírné bitvy nebo na horské dráze. Jak virtuální realita funguje a proč dokáže náš mozek přesvědčit, že jsme někde úplně jinde?
Zjistíme, jak smysly reagují na digitální iluze, proč se někomu dělá špatně ve VR a jak se virtuální realita využívá ve vědě a medicíně.
Hrdinové doby: Eliška Junková – nejrychlejší žena své doby
Ve světě plném mužů, kteří si mysleli, že závody jsou jen pro ně, se objevila žena, která všechny porazila. Eliška Junková se postavila na start nejslavnějších závodů světa a dokázala, že rychlost nezná hranice.
Jaké byly její největší úspěchy? A proč je dodnes považována za jednu z největších závodnic historie?
Nejzásadnější archeologické objevy: Tajemství města Inků
Ztracené město Machu Picchu dodnes ukrývá mnoho tajemství. Proč ho Inkové opustili? Jak se podařilo objevit tento skrytý poklad? A co všechno se v ruinách našlo?
Archeologie není jen o starých kostech – je to detektivní práce, která nám pomáhá pochopit minulost.
Masožravé rostliny: Co si dávají k obědu?
Některé rostliny si nechtějí vystačit jen se slunečním světlem. Chytají hmyz, polykají drobné živočichy a někdy si dokonce poradí i s malými obratlovci!
Jak fungují jejich pasti? A kde rostou ty nejnebezpečnější?
Magna Charta Libertatum: Listina, která změnila svět
Před více než 800 lety vznikl dokument, který položil základy lidských práv a spravedlnosti. Co Magna Charta znamenala pro svět a proč je dodnes tak důležitá? To se dozvíte v historickém komiksu!
Revoluce v šatnících: Kožené bundy a konec klobouků
Móda se neustále mění a odráží dějiny. Jaké trendy vládly světu, když klobouky začaly mizet a kožené bundy se staly symbolem rebelů?
Ledoborce: Síla, která proráží ledový oceán
Obří lodě, které dokážou rozdrtit led silný několik metrů, jsou klíčem k objevování zamrzlých moří. Jak ledoborce fungují a proč jsou tak důležité pro výzkumné expedice?
Cínoví vojáčci: Když se v dětském pokoji odehrává bitva
Hračky mají své příběhy. Kdy se poprvé objevili cínoví vojáčci? Proč byli tak oblíbení a jaké bitvy se s nimi daly sehrát?
Pohřby nejsou jen lidská specialita
Myslíte si, že jen lidé pohřbívají své mrtvé? Omyl! Některá zvířata mají vlastní rituály a chovají se k mrtvým překvapivě podobně jako my.
Jak se žilo na středověkém hradě?
Středověký hrad nebyl jen místo plné rytířů a turnajů. Bylo tam chladno, tma a život tam byl mnohem tvrdší, než si dnes představujeme. Jak se spalo, co se jedlo a jaká byla hygiena?
Gumové dobroty v lázni: Jak se vyrábí želatinové bonbony?
Sladké, pružné a barevné – želatinové bonbony jsou oblíbené po celém světě. Jak se ale vyrábějí? A co všechno se do nich přidává?
Psaní rukou: Nejlepší věc pro mozek!
Myslíte si, že psaní rukou už nemá smysl? Naopak! Psaní na klávesnici nenahradí ruční zápis, který zlepšuje paměť, kreativitu a soustředění.
Příběh snowboardingu: Z vln na svahy
Snowboarding nevznikl jen tak. První prkna měla blíž k surfování než ke klasickým lyžím. Jak se z experimentu stal olympijský sport?
Které části těla jsou přebytečné?
Lidské tělo se stále vyvíjí a některé jeho části už vlastně ani nepotřebujeme. Které to jsou a proč je stále máme?
Den s Juniorem: Do Tutanchamonovy hrobky i na kolotoče!
Dobrodružství s časopisem 21. století JUNIOR nekončí jen na stránkách – vezmeme vás do světa faraonů i na pořádnou jízdu!
21. století JUNIOR 2/2025: Prozkoumejte svět zábavným způsobem!
Toto číslo vás vezme do historie, do laboratoří i na závodní dráhu. Nečekané objevy, neuvěřitelné příběhy a vzrušující vědecké experimenty – vše v jednom časopisu!
57 Kč Cena vč. DPH