Epocha 3/2025
34 Kč
Říjnové vydání časopisu Epocha 20/2024 přináší pestrou směsici fascinujících témat, od historických událostí až po přírodní záhady a vědecké experimenty. Tento mix podnětných článků čtenářům nabízí pohledy do minulosti i současnosti, zkoumá neuvěřitelné příběhy a přináší praktické informace spojené s každodenním životem.
Vydání začíná motivačním citátem amerického generála George Pattona, který povzbuzuje čtenáře k tomu, aby přijímali výzvy a užívali si radost z vítězství. Tento citát symbolizuje celkový duch vydání, které nabádá k odvaze objevovat neznámé a učit se z překonaných překážek.
Podzim neodmyslitelně patří šípkům, jejichž léčivé účinky byly známy už ve starověku. Dokonce sám Hippokrates doporučoval šípky svým pacientům, a první záznamy o jejich prospěchu pocházejí z herbáře z 11. století. Tento článek přináší pohled na historii i současné využití těchto plodů, které jsou nejen plné vitamínu C, ale také představují symbol bohaté a úrodné podzimní přírody.
Čtenáře ohromí článek o modrém diamantu, jednom z nejvzácnějších drahokamů na světě. Z každých 200 000 vytěžených diamantů je jen jeden modrý, a čím je jeho barva sytější, tím roste jeho cena. Tento fascinující pohled do světa drahých kamenů rozšiřuje čtenářské obzory o krásách a hodnotách přírody, která neustále překvapuje svými poklady.
Jedním z hlavních historických témat čísla je příběh o stěhování chrámů v Abú Simbelu, které musely být přemístěny kvůli stavbě přehrady. Tento úctyhodný inženýrský počin je považován za jeden z největších úspěchů moderní archeologie, při kterém byly zachráněny starověké památky, jež by jinak byly navždy ztraceny. Čtenář se dozví nejen detaily této náročné operace, ale také o kulturním významu chrámů a jejich místě v egyptské historii.
Další z článků přibližuje osudy pěti šoférů, kteří se ocitli ve středu dějinných událostí. Tito řidiči vezli na smrt významné osobnosti, jako byl arcivévoda František Ferdinand, jehož atentát odstartoval první světovou válku, či princezna Diana, jejíž tragická nehoda zůstává dodnes opředena mnoha otázkami. Tento článek připomíná, že i zdánlivě všední profese může sehrát klíčovou roli v dějinách lidstva.
Kdo by neznal pověru o nešťastném dni – pátku 13.? Článek přináší příběhy šesti skutečných tragédií, které se na tento den odehrály. Ať už jste pověrčiví nebo ne, po přečtení těchto dramatických osudů si možná i vy dvakrát rozmyslíte, co budete dělat na příští pátek 13.
Zajímavý pohled na fungování lidského těla přináší článek o biorytmech. Vědci zkoumají, jak denní a noční cykly ovlivňují naše chování, nálady a výkony. Tento článek zkoumá vědecké poznatky o tom, jak biorytmy řídí naše každodenní činnosti, a nabízí praktické tipy, jak synchronizovat svůj životní styl s přirozenými rytmy těla.
Pro milovníky historie je připraven článek o nejznámějších českých hladomornách, tajemných místech plných temných příběhů a neodhalených záhad. Mnohé z nich jsou opředeny legendami o vězních a tajemstvích ukrytých na jejich dnech, včetně vozů plných kostí. Čtenář zde najde nejen fascinující příběhy, ale i historické detaily, které tyto příběhy obohacují o nový rozměr.
Jedním z nejsilnějších příběhů tohoto čísla je osud Nicholase Wintona, který v předvečer druhé světové války zachránil 669 dětí před jistou smrtí tím, že pro ně zařídil útěk vlakem do bezpečí. Tento článek připomíná neuvěřitelnou odvahu a odhodlání jednoho muže, který neváhal riskovat svůj život pro záchranu nevinných dětí, a poskytuje hluboký vhled do jednoho z nejvýznamnějších humanitárních činů 20. století.
Závěrečným silným tématem jsou šokující psychologické pokusy, které se vymkly kontrole. Původně vedené s dobrými úmysly, tyto experimenty se proměnily v morálně pochybné události, které často vedly k vážným psychickým a fyzickým újmám na lidských pokusných objektech. Článek představuje několik nejslavnějších případů, kdy věda překročila hranice etiky, a upozorňuje na důsledky těchto experimentů pro současnou psychologii.
Říjnové vydání Epochy 20/2024 je plné poutavých příběhů, záhad a fascinujících informací. Od historických dramat přes přírodní zázraky až po vědecké experimenty, každý článek nabízí něco nového a zajímavého.
Kolik psů přežilo potopení Titaniku? Jak poznáte psychopata? Je globální oteplování jen nafouknutá bublina? Co by se stalo, kdyby Hitler vyhrál válku? A můžeme v Česku narazit na jedovatého pavouka? Pokud nejen na tyto otázky chcete znát odpověď, čtrnáctideník EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje! Historická fakta i zajímavosti, netušené detaily o planetě Zemi, vědecké i technické unikáty či pikantnosti ze života slavných. I to můžete v EPOŠE, která se stala již 3x Časopisem roku, najít!
Pre čo najlepší zážitok z webu - aby fungovalo vyhľadávanie, aby sme si pamätali, čo máte v košíku, aby ste jednoducho zistili stav vašej objednávky, aby sme vás neobťažovali nevhodnou reklamou a aby ste sa nemuseli zakaždým prihlasovať.
Preto od vás potrebujeme súhlas so spracovaním súborov cookies, tj. malých súborov, ktoré sa dočasne ukladajú vo vašom prehliadači. Ďakujeme, že nám ho dáte a pomôžete nám tak zlepšovať web.