
Válka Revue 6/2025
79 Kč
Páté vydání Válka Revue otevírá své stránky fascinujícím průřezem vojenskou historií, kde se střetávají těžké pásy sovětských supertanků, vrtule amerických konvertoplánů i ozvěny krvavých konfliktů, které utvářely tvář moderního světa. Toto číslo přináší hluboké analýzy strategických omylů, technologických experimentů i hrdinských příběhů, které často zůstávají v pozadí velkých dějin. Čtenáře čeká nejen pohled na slavné události, ale i připomínka těch méně známých kapitol, které jsou však o to víc poučné.
Hlavním tématem tohoto vydání jsou sovětské supertanky, projekty těžkých obrněnců, které měly v době studené války symbolizovat nezdolnou sílu Rudé armády. Článek podrobně rozebírá důvody, proč se tyto kolosy nakonec nedočkaly masového nasazení. Přestože konstrukce jako KV-4 nebo Objekt 279 vzbuzovaly respekt svým pancéřováním a palebnou silou, realita moderního bojiště ukázala, že éra těžkých tanků končí. Redakce se věnuje technickým specifikacím těchto strojů, strategickým úvahám sovětských generálů i tomu, jak se změnila filosofie vedení obrněných operací pod tlakem mobility a leteckých hrozeb. Tento pohled do zákulisí sovětského zbrojního průmyslu je důkazem, že ne každá zbraň, která vypadá neporazitelně, je skutečně praktická.
V rubrice věnované moderní technice se čtenáři blíže seznámí s konvertoplánem Bell Boeing MV-22B Osprey. Tento unikátní stroj spojuje výhody vrtulníku a letadla, což z něj činí klíčový prvek amerických výsadkových operací. Článek přibližuje technologické výzvy spojené s přistáním Ospreyů na palubách lodí, jejich operační nasazení a význam pro současné vojenské strategie. Zajímavostí je detailní popis manévrů, které musí piloti zvládnout při složitých námořních operacích.
Jedním z nejsilnějších momentů čísla je analýza vylodění v Zátoce Sviní v roce 1961. Pokus kubánských exulantů, podporovaných CIA, o svržení Fidelova režimu skončil katastrofálním neúspěchem. Článek rozebírá příčiny selhání – od špatné logistické přípravy přes podcenění síly kubánské obrany až po váhavý postoj americké administrativy. Tento nevydařený zásah nejen posílil Castrův režim, ale i zostřil napětí v rámci studené války, což o rok později vyvrcholilo karibskou krizí.
Válečné konflikty 20. století nejsou jen o světových válkách. Redakce připomíná bitvu o Vukovar, která se stala tragickým symbolem války v bývalé Jugoslávii. Slavonské město čelilo v roce 1991 nelítostné ofenzivě jugoslávské armády a srbských jednotek. Článek přibližuje hrdinnou obranu chorvatských vojáků a civilistů, rozsah destrukce i důsledky této bitvy, která se nesmazatelně zapsala do moderních evropských dějin.
V rámci technických zajímavostí nechybí popis britské protiponorkové zbraně Hedgehog, která od roku 1942 pomáhala chránit konvoje v bitvě o Atlantik. Článek detailně vysvětluje princip fungování tohoto účinného salvového minometu a jeho dopad na omezení hrozby německých ponorek.
Temnou kapitolou sovětské historie jsou stalinské čistky, které ve druhé polovině 30. let zdecimovaly velení Rudé armády. Článek přináší otřesné svědectví o tom, jak paranoie a politické intriky oslabily obranyschopnost SSSR právě v době, kdy se Evropa blížila k válce.
Zajímavostí je připomenutí jediné lyžařské divize německé branné moci, která působila i na území Československa. Tato jednotka ukazuje, jak se i v moderní válce uplatnily speciální síly přizpůsobené boji v extrémních podmínkách.
Fotografická rubrika přináší unikátní snímky pruského husího pochodu, symbolu vojenské disciplíny i okázalosti.
Portrét Alexandra Kolčaka, ruského admirála a vůdce bělogvardějců, pak přibližuje rozporuplnou postavu občanské války v Rusku – hrdinu i despota v jedné osobě.
Článek o americké pobřežní stráži ukazuje, že tito ,strážci pobřeží‘ sehráli během druhé světové války klíčovou roli na mnoha frontách – od eskorty konvojů po záchranné mise.
Závěrem se redakce věnuje Organizaci tajné armády (OAS), skupině francouzských důstojníků, kteří po nezávislosti Alžírska rozpoutali v letech 1961–1962 krvavou kampaň teroru ve snaze zvrátit rozhodnutí pařížské vlády.
Páté vydání Válka Revue opět dokazuje, že vojenská historie je plná nejen vítězství a technických inovací, ale i tragických omylů, lidských osudů a událostí, které formovaly svět, jak jej známe dnes. Číslo nabízí čtenářům nejen poučení z minulosti, ale i hlubší porozumění souvislostem, které přesahují rámec bitevních polí.
Historický magazín zaměřený na dějiny vojenství.
Vydavatel | Extra Publishing, s. r. o. |
---|---|
Publikováno | 17. 4. 2025 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.