II. světová SPECIÁL podzim 2024
89 Kč
II. světová válka Více
109 Kč Cena vč. DPH
? Jak číst elektronické časopisy?
Zimní vydání II. světová SPECIÁL se ponořilo do fascinujícího světa raketových zbraní a technologií, které ovlivnily druhou světovou válku i poválečný vývoj. Toto číslo zkoumá přelomové projekty, osudy specialistů a neuvěřitelné příběhy spojené s nasazením raket, od kaťuší po ambiciózní vesmírné plány nacistů.
Úvodní článek rozebírá, jak různé kategorie raket a jejich motory vznikaly a byly nasazovány během války. Představuje například německý Nebelwerfer, neboli ,mlhovač‘, a jeho roli v taktice země-země. Srovnává tyto systémy se sovětskými kaťušami, které se staly noční můrou Wehrmachtu díky své ničivé síle, byť byly relativně nepřesné.
Jedním z klíčových témat čísla je balistická raketa V-2, která se stala symbolem technologické převahy nacistického Německa. Časopis přináší přehlednou anatomii této zbraně, včetně jejích technických specifikací, a detailně popisuje její ničivé nasazení proti Londýnu. Články zdůrazňují, jak tyto rakety terorizovaly civilisty a zároveň položily základy poválečných kosmických programů.
Japonci přišli s radikálním přístupem, když místo tradičních protilodních střel nasadili letouny ovládané sebevražednými piloty. Článek se zabývá koncepcí a nasazením těchto zbraní, známých jako Jokosuka Óka, a rozebírá, jaký dopad měly na námořní boje.
Předváleční specialisté v SSSR a USA, včetně Hermanna Obertha, jsou představeni jako průkopníci, jejichž práce často hraničila s fantastikou. Časopis mapuje jejich přínos k technologickému pokroku, včetně poválečné integrace německých vědců do amerického vesmírného programu. Významné jméno je také Sängerův Silbervogel, revoluční koncept kosmického kluzáku, jenž měl bombardovat USA.
Sovětský Berezňak-Isajev BI-1, zamýšlený jako obdoba německého Me 163 Komet, skončil sérií neúspěchů a katastrof. Tento příběh ilustruje obtíže spojené s nasazením pokročilých technologií v drsných podmínkách války. Podobně články popisují další projekty Luftwaffe, jako raketové stíhačky s extrémní rychlostí, ale omezeným bojovým nasazením.
Spojenecké síly musely čelit řadě německých inovací, včetně letounů Me 163 Komet s netopýřími křídly a řízených střel jako Ruhrstahl X-4. Časopis zdůrazňuje, jak rychle Spojenci reagovali vlastními systémy, včetně raketometů na pozemních, leteckých i námořních platformách.
Britové nasadili inovativní systém Mousetrap, který nahradil minomety raketovými hlubinnými pumami, aby zvýšili účinnost protiponorkového boje. Pobřežní baterie Z, chránící ostrovy u La Manche, pak představují další důkaz, jak rakety pomáhaly při obraně strategických pozic.
Německá Fliegerfaust, přezdívaná ,protivzdušná pancéřová pěst‘, měla pěšákům umožnit efektivně sestřelovat letadla, ale její nasazení zůstalo omezené. Naopak americké bazooky se ukázaly jako neocenitelné při Slovenském národním povstání, kde čelily německým obrněncům.
Ne všechny experimentální zbraně byly úspěšné. Výbušné koleso, určené pro vylodění v Normandii, děsilo nejen nepřítele, ale i své tvůrce. Tyto kuriózní projekty ukazují, jak zoufalá situace někdy vedla k vývoji zbraní na hranici smysluplnosti.
II. světová SPECIÁL zima 2025 je fascinující průvodce světem raketové technologie a jejího využití během druhé světové války. Přináší detailní analýzy, příběhy vědců i vojáků a pohledy na zbraně, které měnily průběh konfliktů a připravily cestu pro moderní raketové systémy.
II. světová válka
Vydavatel | Extra Publishing, s. r. o. |
---|---|
Publikováno | 28. 11. 2024 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.