Epocha 1/2025
34 Kč
Listopadové vydání časopisu Epocha přináší směs fascinujících článků a tajemných příběhů, které zaujmou každého, kdo se rád noří do světa neuvěřitelných objevů a historických záhad. Podmanivý citát Oscara Wilda o síle čtení, který otevírá toto vydání, připomíná, že každá nová kniha či poznání přináší nový život. Epocha se i tentokrát vydává na cestu do dávné historie, nahlíží do tajů lidské psychiky i vesmíru, a dokonce odkrývá, jak se zvířata sama léčí.
Jedním z ústředních témat je přehled duševních chorob hollywoodských hvězd, který se zaměřuje na temnou stránku slávy. Článek rozkrývá, jak často psychické problémy jako deprese či úzkostní poruchy ovlivňují i životy nejslavnějších osobností filmového průmyslu. Pro mnohé herce a herečky, kteří bojují s psychickými potížemi, může být úspěch zdrojem dalšího tlaku, který problémy ještě zhoršuje.
Fanoušky archeologie nadchne odhalení týkající se Věstonické venuše. Tento prastarý artefakt získává nový význam díky objevu materiálu, z něhož byla soška vyrobena. Tento fascinující nález přepisuje dosavadní vědomosti a nutí vědce přehodnotit postupy a techniky pravěkých řemeslníků. Čtenáři si tak mohou představit, jakým způsobem dávní lidé zpracovávali materiály, a přiblížit si jejich životní styl.
Vesmírní nadšenci si přijdou na své v článku o největších záhadách vesmíru. Otázky týkající se vzniku vesmíru, tajemství antihmoty či existence mimozemských civilizací jsou pro vědce stále záhadou, kterou se Epochy snaží přiblížit širokému publiku. Diskuse o velkém třesku a hledání odpovědí na otázky o původu vesmíru nabízí fascinující pohled na složitost a nekonečnost kosmu.
Zajímavým tématem je také přirozená schopnost zvířat léčit sama sebe. Článek popisuje, jak některé druhy používají rostliny a přírodní látky k dezinfekci ran či boji proti bakteriím. Šimpanzi například dokážou intuitivně využívat specifické rostliny, které jim pomáhají bojovat proti infekcím. Tento úchvatný fenomén přirozeného léčení svědčí o inteligenci a schopnosti přizpůsobení v přírodním světě.
Historické téma o krvavých panovnících přibližuje šest vladařů, kteří jsou známí pro svou krutost. Osobnosti jako Ivan Hrozný nebo Vlad Tepes, známý jako Dracula, jsou vykresleni nejen jako vládci, ale i jako postavy děsivé legendy. Čtenáři tak získají pohled do životů těchto ikon, které zůstávají navždy v paměti historie díky své brutalitě a temné slávě.
V hlavním tématu čísla 5 myslitelů, kteří předběhli dobu Epocha odhaluje osobnosti, jejichž vize a objevy přesahovaly hranice pochopení jejich současníků. Tito vizionáři byli mnohdy nepochopeni nebo dokonce odmítáni, ale jejich práce později zásadně ovlivnila vývoj vědy a filozofie. Tento přehled myslitelů, kteří měnili svět, inspiruje k zamyšlení nad tím, jaký dopad může mít odvaha myslet jinak.
Další část vydání je věnována legendárním vlakům, jako je Orient Express nebo Transsibiřská magistrála, které nesou stopy romantiky a dobrodružství. Tyto ikonické železniční trasy fascinují nejen svou historií, ale i výkony, které jsou s nimi spojeny, a nadčasovým kouzlem cestování vlakem, jež si stále získává srdce cestovatelů po celém světě.
Článek o ikonických filmových maskách nabízí pohled na umění filmové tvorby. Od strašidelné masky Michaela Myerse po zlověstné masky slasherových hororů, čtenáři mohou nahlédnout do zákulisí, kde se s minimálním rozpočtem rodily některé z nejpamátnějších rekvizit v historii filmu.
Vulkanologické téma na závěr představuje nevyzpytatelnou Etnu, aktivní sopku na Sicílii, která fascinuje a zároveň děsí svou dlouhou historií erupcí. Epocha sleduje její geologický význam a rizika, která představuje pro obyvatele okolních oblastí, stejně jako možnosti jejího monitorování, jež pomáhá lépe porozumět této bouřlivé přírodní síle.
Listopadová Epocha tak spojuje historii, vědu, záhady a kulturní perly do jednoho vydání, které nabízí inspiraci, nové poznatky a odpovědi na otázky, jež nás provázejí od dávných dob až po současnost.
Kolik psů přežilo potopení Titaniku? Jak poznáte psychopata? Je globální oteplování jen nafouknutá bublina? Co by se stalo, kdyby Hitler vyhrál válku? A můžeme v Česku narazit na jedovatého pavouka? Pokud nejen na tyto otázky chcete znát odpověď, čtrnáctideník EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje! Historická fakta i zajímavosti, netušené detaily o planetě Zemi, vědecké i technické unikáty či pikantnosti ze života slavných. I to můžete v EPOŠE, která se stala již 3x Časopisem roku, najít!
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.