TÉMA DNES - 22.11.2024
29 Kč
Vydání časopisu TÉMA z října 2024 přináší fascinující směs historických, kulturních i společenských témat, která čtenářům umožní nahlédnout do různých koutů lidské zkušenosti, od raně středověké Prahy po současné výzvy návratu vlků do naší krajiny. Články se věnují nejen historickým výzkumům, ale i osobním příběhům známých osobností, antropologickým studiím a environmentálním otázkám. Pojďme se ponořit do nejzajímavějších článků tohoto čísla a podívat se blíže na to, co vám TÉMA tentokrát nabízí.
Časopis přináší jedinečný rozhovor s archeologem Martin Ježek, Ph.D., který se věnuje temné stránce historie Prahy, konkrétně otázce středověkého otrokářství. Čtenáři se dozvědí o dosud málo známém faktu, že v raně středověké Praze existoval trh s otroky, kteří byli využíváni v místních hutích a dalších těžkých pracích. Archeologická data naznačují, že Pražské centrum, dnes známé pro svou krásnou architekturu a kulturní význam, mělo v minulosti temnější stránku.
Ježek diskutuje také roli kostelů ve vztahu k otrokářství – je možné, že množství kostelů postavených ve středověké Praze sloužilo také duchovním potřebám otroků? Tento pohled otevírá zajímavou otázku o propojení náboženství a otrokářství v rané české historii. Kromě archeologických nálezů článek odhaluje i fascinující detaily o tehdejším obchodu s otroky – například to, jaké byly rozdíly v cenách mezi muži a ženami a jak vypadal každodenní život těchto lidí.
Další velice zajímavý článek z pera kulturologa a kulturního antropologa Martina Soukupa nás zavede do úplně jiného světa – na Papuu Novou Guineu. Soukup studuje život a rituály domorodců na tomto tropickém ostrově, který zůstává jedním z posledních míst na světě, kde tradiční způsoby života a obřady stále hrají klíčovou roli.
Čtenáři se mohou dočíst o šokujících a pro nás nepochopitelných rituálech, jako je například sekání článků prstů dívek nebo zjizvování zad chlapců. Tyto rituály nejsou jen fyzickým aktem, ale hluboce symbolickým způsobem, jak se vyrovnávat s bolestí, přechodovými obdobími a udržováním kmenových tradic. Soukup poskytuje antropologický kontext těchto praktik a vysvětluje, jak tyto rituály dávají smysl v rámci kultury Papuy Nové Guineje. Článek nabízí fascinující pohled na jiný způsob myšlení a prožívání světa, který je stále součástí některých odlehlých komunit na Zemi.
Zoolog Pavel Hulva v článku o návratu vlků do naší přírody přináší fascinující příběh o tom, jak lidstvo vlky po staletí téměř vyhubilo, ale dnes se opět vracejí do evropských lesů. Pro mnoho lidí je však vlk stále symbolem nebezpečí a divokosti, což vyvolává otázky, jak se k nim postavit. Hulva vysvětluje, že obavy z vlků jsou často přehnané a že by lidé měli mít větší strach z civilizačních faktorů, jako jsou auta nebo nezdravý životní styl, než z těchto zvířat.
V článku se čtenáři dozvědí více o tom, jaké důsledky má návrat vlků na ekosystémy, jak se mění vztahy mezi druhy v přírodě a jak vlci vlastně přispívají k udržování přírodní rovnováhy. Hulva také připomíná, že vlci nejsou nebezpeční pro lidi, pokud jsou respektováni, a že přítomnost těchto majestátních tvorů v našich lesích je spíše důvodem k radosti než k obavám.
Hudební skladatel Zdeněk Barták vzpomíná v rozsáhlém rozhovoru na svou bohatou kariéru, během níž spolupracoval s českými hvězdami jako Karel Gott, Helena Vondráčková nebo Michal David. Jeho příběh je plný vzpomínek na zlaté časy české populární hudby, ale také na osobní okamžiky, které ho formovaly. Barták v rozhovoru přiznává, že jedním z klíčových momentů jeho kariéry byl nečekaný pohlavek, který ho nakonec nasměroval na hudební dráhu.
Barták také hovoří o svých zážitcích s hereckými hvězdami, například o spolupráci s Jiřím Hrzánem, kdy působil jako jeho kapelník, a později o své manažerské roli u Ivety Bartošové. Tento článek nabízí čtenářům pohled do zákulisí české hudební scény a do života jednoho z jejích klíčových tvůrců.
Herečka Jitka Sedláčková otevírá své srdce v rozhovoru, kde se svěřuje s tím, jak se v životě musela vyrovnat se strachem a úzkostmi. Ačkoli působí rozhodně a energicky, uvnitř se stále potýká s vlastní křehkostí. Ve svých padesáti letech se rozhodla udělat zásadní změny ve svém životě a ,dát se do latě‘. Sedláčková v rozhovoru reflektuje, jak se jí podařilo nalézt štěstí uvnitř sebe, bez potřeby hledat někoho, kdo by jí k tomu vedl. Její příběh inspiruje k tomu, aby lidé hledali štěstí v sobě a učili se žít v souladu se svými emocemi.
Čtenářům nabízí upřímnou výpověď o tom, jak důležité je se otevřít vlastním pocitům, i když to může být náročné, a jak se díky tomu dá dosáhnout vnitřní harmonie. Rozhovor s Jitkou Sedláčkovou je plný lidskosti a autentických emocí, které inspirují k sebereflexi.
Toto vydání časopisu TÉMA nabízí neobyčejně pestrou paletu článků, která uspokojí jak milovníky historie, tak fanoušky hudby, přírody i antropologie. Od fascinujících archeologických objevů v Praze po příběhy z exotických koutů světa, každý článek otevírá nové perspektivy a přináší čtenářům hluboké vhledy do různých oblastí lidského poznání.
Češi milují časopisy. Jejich čtením stráví významný čas -v průměru šest hodin a deset minut týdně (průzkum Unie vydavatelů). A právě na téhle zdánlivě prosté skutečnosti nový časopis TÉMA staví. Bude tam čtení. Velké rozhovory. Silné příběhy. Významné informace i emoce. TÉMA je zpravodajsko-společenský časopis se širokým záběrem, popisující život v celé jeho pestrosti. Časopis TÉMA může být vnímán jako hodnota ,mám co číst‘. Tradice silné značky vydavatelství MAFRA a redakce složená z elitních žurnalistů dávají velkou naději, že tomu tak skutečně bude.
Vydavatel | MAFRA, a.s. |
---|---|
Publikováno | 18. 10. 2024 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.