TZB HAUSTECHNIK 4/2024
42 Kč
Jarní vydání časopisu TZB Haustechnik opět přináší přehled nejnovějších trendů a inovací v oblasti technických zařízení budov, energetiky a udržitelného stavebnictví. Na jeho stránkách čtenáři naleznou množství odborných článků, které se zaměřují na moderní přístupy k vytápění, chlazení, větrání i efektivnímu využívání obnovitelných zdrojů energie. Tentokrát se časopis také výrazně zaměřuje na problematiku udržitelného bydlení a na nové možnosti, jak zvyšovat energetickou soběstačnost budov.
Jedním z klíčových témat je využití fotovoltaických systémů v bytových domech, o kterém píše P. Tauš. Fotovoltaika, která se dříve využívala hlavně u rodinných domů a komerčních budov, nyní nachází cestu i do bytových komplexů. Tauš ve svém článku rozebírá, jak lze fotovoltaické systémy začlenit do stávající infrastruktury bytových domů, a upozorňuje na výhody, které přinášejí nejen z hlediska úspor na energiích, ale i pro zvýšení energetické soběstačnosti celých obytných bloků. V souvislosti s tím představuje možnosti, jak překonat technické a legislativní překážky, které často brání efektivnímu využívání obnovitelných zdrojů ve větších budovách. Tento přístup je zvláště relevantní v kontextu současných energetických krizí, kdy je třeba hledat nová řešení pro zajištění stabilních a udržitelných zdrojů energie.
Další zajímavou inovací je přímá přeměna solárních tepelných zátěží na klimatizační chlad, kterou představuje tým odborníků ve složení M. Masaryk, Z. Straková a A. Danková. Tento přístup umožňuje využít přebytečné teplo, které se v létě akumuluje v budovách, a přeměnit ho na chlad pro klimatizaci, čímž se výrazně snižuje potřeba externích zdrojů energie. Takové systémy přinášejí nové možnosti pro klimatizaci budov, zejména v městských aglomeracích, kde je tepelné zatížení v letních měsících velkou výzvou. V článku se odborníci zabývají konkrétními technologiemi, které tuto přeměnu umožňují, a přinášejí praktické rady pro implementaci v různých typech staveb.
Jedním z nejzásadnějších textů tohoto vydání je Plán vytápění města Vídně do roku 2040, který představuje ambiciózní cíle rakouské metropole na cestě k úplnému odstranění fosilních paliv z vytápěcích systémů. Město Vídeň se stalo lídrem v oblasti ekologického vytápění a jeho nový plán zahrnuje široké nasazení tepelných čerpadel, využití geotermální energie a odpadního tepla. Článek se zabývá technickými a legislativními aspekty této transformace a ukazuje, jak se Vídeň připravuje na dosažení energetické neutrality. Plán vytápění je inspirací i pro další evropská města, která se potýkají s výzvami spojenými s přechodem na čistší zdroje energie.
Na Slovensku se řeší, jak se liší potřeba tepla pro vytápění rodinných domů v různých klimatických podmínkách. P. Buday podrobně zkoumá, jak rozdíly v nadmořské výšce, průměrných teplotách a dalších klimatických faktorech ovlivňují nároky na vytápění a jaká opatření lze přijmout pro optimalizaci spotřeby energie v různých částech Slovenska. Téma je přínosné pro projektanty a stavebníky, kteří chtějí navrhovat domy s ohledem na místní podmínky a snížit tak provozní náklady.
Zajímavým příspěvkem je také článek V. Sodomky o využití vodíku jako řešení pro energetickou soběstačnost a udržitelnost v oblasti budov. Vodík, často označovaný jako palivo budoucnosti, má potenciál stát se klíčovou součástí energetických systémů budov, kde by mohl nahradit zemní plyn a další fosilní zdroje. Sodomka zkoumá různé scénáře, jak by mohly být vodíkové technologie začleněny do stávajících budov, a zamýšlí se nad možnostmi skladování a distribuce vodíku. Pro čtenáře, kteří sledují vývoj nových energetických technologií, jde o inspirativní pohled do budoucnosti energetiky.
V oblasti větrání, klimatizace a chlazení upozorňuje J. Švingál na to, že i výrobky ze Slovenska mohou mít zásadní vliv na zlepšení globálního klimatu. Jeho příspěvek ukazuje konkrétní příklady úspěšných projektů, kde slovenské technologie přispěly k efektivnějšímu využívání energie a snižování emisí. Tento článek je ukázkou, že inovace a udržitelný přístup k technologiím nejsou doménou jen velkých světových firem, ale i lokální výrobci mohou sehrát významnou roli v boji proti klimatickým změnám.
Technickým nadšencům přináší číslo i podrobné informace o nových technologiích pro měření a regulaci v oblasti vytápění, klimatizace a větrání. Společnosti V.I.Trade a Testo zde představují nové měřicí přístroje, které umožňují přesnější monitorování energetické účinnosti systémů a zjednodušují diagnostiku potenciálních problémů. S využitím moderní technologie NB-IoT je možné provádět dálkové odpočty měřidel s vysokou přesností, což otevírá nové možnosti pro správu budov a energetické sítě.
Ani oblast sanitárních zařízení a instalací nezůstává pozadu. J. Peráčková se ve svém článku zamýšlí nad inovativním řešením chlazení pitné vody v budovách. S narůstajícími letními teplotami se ukazuje, že i teplota pitné vody může mít vliv na komfort uživatelů, a autorka přináší zajímavé tipy, jak tento problém řešit pomocí moderních technologií, které nejen chladí vodu, ale také zajišťují její správnou kvalitu.
Sekce zaměřená na korporátní informace přináší novinky z oblasti inteligentní termostatické regulace od společnosti IMI, která představuje nové produkty pro efektivnější řízení teploty v budovách. Almeva se pak soustředí na technický vývoj komínových systémů, kde nové materiály a konstrukční prvky umožňují dosáhnout lepších izolačních vlastností a delší životnosti komínů.
Vydání TZB Haustechnik 3/2024 tak nabízí čtenářům ucelený přehled o novinkách a trendech v oblasti technických zařízení budov, zaměřený především na udržitelnost, inovace a efektivní využívání energií. Od fotovoltaiky přes vodík až po moderní regulační technologie – každý si zde najde téma, které ho zaujme a rozšíří jeho obzory v oblasti moderního stavebnictví a energetiky.
Pravidelné rubriky časopisu TZB - Technické Zariadenia Budov: AKTUALITY, REALIZÁCIA, REPORTÁŽ, PROFIL - predstavuje ľudí a spoločnosti pôsobiace v oblasti TZB, ENERGIA, VYKUROVANIE, VETRANIE, KLIMATIZÁCIA, CHLADENIE, VNÚTORNÉ PROSTREDIE, ZDRAVOTNOTECHNICKÉ ZARIADENIA A INŠTALÁCIE, MERACIA, REGULAČNÁ A RIADIACA TECHNIKA, ELEKTROINŠTALAČNÁ A OSVETĽOVACIA TECHNIKA, NÁZORY A FAKTY, FIRMY INFORMUJÚ
Vydavatel | Jaga Media, s. r. o. |
---|---|
Publikováno | 3. 10. 2024 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.