History 11/2024
54 Kč
Říjnové vydání magazínu History z roku 2024 přináší čtenářům bohatou škálu fascinujících historických témat a příběhů z různých období a koutů světa. Toto číslo slibuje hluboký pohled na zásadní události i postavy, které formovaly světové dějiny, a to s důrazem na detailní analýzu a zajímavosti, které čtenáře zavedou do často neprobádaných zákoutí historie.
Jedním z hlavních taháků čísla je článek o tajné americké vojenské operaci Orlí spár. Autor klade provokativní otázku: Byla operace bez hollywoodského hrdiny předurčena k neúspěchu? Tento text zkoumá jak samotnou akci, tak i její vojenskou a mediální reflexi. Čtenáři se dozví zajímavé detaily o přípravách, překážkách a důvodech, proč operace nedosáhla kýženého výsledku, a jakou roli hrály v této misi zkušenosti vojáků v kontrastu s romantizovaným obrazem bojovníka v populární kultuře.
Téma ruských objevitelů se v historii často přehlíží, ale magazín připomíná významnou postavu ,ruského Kolumba‘. Článek se zaměřuje na dobrodružnou plavbu mořeplavce, kterého k dalším cestám inspirovala samotná carevna. Detailně popisuje jeho neohrožené výpravy na neznámé vody a ukazuje, jaký vliv měla jeho odvaha na expanzi ruského impéria a poznávání nových území.
Zajímavou archeologickou záhadou je slavná Věstonická venuše, pravěká soška, která fascinovala historiky po celá desetiletí. Historici nyní spekulují, zda sošku nemohlo tisknout v ruce dítě a zda její hlavu nezdobila ptačí pera. Tento článek přináší nové teorie a nápady, jak by tato drobná umělecká díla mohla poskytovat klíč k pochopení tehdejších duchovních představ a zvyklostí.
Článek o Václavovi II. představuje čtenářům krále v nečekaném světle jako romantického básníka, který věnoval své verše láskám svého života. Tento text oživuje jeho osobní život a zkoumá, koho král opěvoval ve svých básních, čímž přináší nový pohled na jednu z klíčových postav české středověké historie.
Jiný zajímavý příběh z tohoto čísla se týká pěti důstojníků, kteří vděčí za svůj kariérní úspěch nejen svému veliteli, ale také horoskopu. Článek poutavě zkoumá, jak astrologie a víra v předpovědi osudu hrály v rozhodování důležitých osobností roli, a nabízí tak náhled do mysli a zvyklostí tehdejších vojenských velitelů.
V pokračování seriálu o slavných milostných příbězích historie tentokrát magazín zkoumá vztah královny Viktorie a prince Alberta. Zajímavostí je, že královna si do svého svatebního dne nenechala příliš mluvit, a to ani ohledně družiček. Tento text ukazuje sílu lásky mezi těmito dvěma osobnostmi, ale také odhaluje mnohé aspekty jejich vztahu, které nejsou běžně známy.
Hlavním tématem čísla je portrét Zikmunda Lucemburského, který v českých dějinách zanechal nesmazatelnou stopu, často však spojenou s negativními konotacemi. Článek nabízí vyvážený pohled na jeho vládu, analyzuje, zda si Zikmund skutečně zasloužil nenávist, kterou k němu Češi chovali, nebo zda je jeho pověst založena na předsudcích a historických nepřesnostech.
Tento text přináší fascinující pohled na vládce některých ostrovních království, mezi nimiž nechybí mazaný korzár a legendární baron Prášil. Čtenář se ponoří do světa neuvěřitelných příběhů, ve kterých se dobrodružství mísí s diplomacií a vládnutím. Článek zaujme svou lehkostí a poutavým vyprávěním o tom, jak se tito neobvyklí panovníci dostali k moci.
Ve válečné sekci magazínu nechybí článek o krvavém střetu na ostrově Peleliu v rámci války v Pacifiku. Text analyzuje, zda byla tato bitva opravdu nezbytná, nebo zda americké námořní síly v tomto boji utrpěly zbytečně vysoké ztráty. Tento příběh přináší emocionální a vojensky precizní pohled na jednu z často přehlížených kapitol druhé světové války.
Další článek se zaměřuje na čtyři nádherná sídla krále Jana a na pikantní aféru Enghien, kdy se Napoleon rozhodl vypořádat s nepohodlným vévodou. Detailní popis sídel i politických intrik dodává textu napětí a vnáší čtenáře do světa vysoké politiky a luxusního života evropských monarchů.
Prostor dostávají i odvážní průkopníci letectví, kteří riskovali životy a opisovali nápady od přírody. Tento článek přináší příběhy mužů, kteří snili o tom, že člověk bude létat jako pták, i když se to často neobešlo bez tragických nehod.
Jedním z nejtemnějších příběhů tohoto vydání je reportáž o Akci Kámen, kdy příslušníci StB hráli s uprchlíky na hranicích smrtící hru. Čtenář se dozví o metodách tajné policie a o tom, jak krutost a intriky ovlivňovaly osudy obyčejných lidí.
Celé vydání magazínu History je plné neuvěřitelných příběhů, záhad a dobrodružství, které čtenářům přináší fascinující pohled na méně známé aspekty světových dějin.
Měsíčník HISTORY REVUE se neotřelým způsobem věnuje českým i světovým dějinám. Díky němu prožijete na vlastní kůži okamžiky, které změnily svět. Seznámíte se s nejmocnějšími vladaři, jejich urozenými manželkami i proradnými milenkami. Nahlédnete do zákulisí panovnických ložnic a míst, kde úřadovali proslulí intrikáni. Budete prchat před řinčením zbraní, duněním děl i nesnesitelnými křiklouny. Poznáte legendární válečníky nebo smolaře, jimž nevyšel geniální plán. A konečně budete tajit dech nad polozapomenutými událostmi i fakty, které chtěl někdo úmyslně zamlčet. Pro HISTORY REVUE jednoduše není tabu žádné téma ani období.
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.