Sedmá generace 5/2024
45 Kč
Zářijové číslo časopisu Sedmá generace 4/2024 přináší hluboký vhled do širokého spektra témat, která rezonují nejen ekologickou, ale i společenskou sférou. Časopis tentokrát čtenáře provádí otázkami chataření, lesního sběru, mladého vinařství i aktuálními změnami v myslivosti. Prostřednictvím rozhovorů a reportáží přináší reflexi na současné environmentální a kulturní fenomény, přičemž nezapomíná ani na budoucnost planety a její ochranu.
Žaneta Jansa Gregorová se věnuje fenoménu chataření a chalupaření, který má v české společnosti dlouhou tradici. Zatímco kdysi byly chalupy útočištěm před městským shonem a místem kutilství a odpočinku, dnešní doba s sebou nese i nová témata. Jak se chataření proměnilo pod vlivem moderního života a environmentálních krizí? Přes všechny problémy zůstávají tyto chaty místem pohody a úniku z každodenní reality, místem, kde čas plyne pomaleji a příroda je neustálou připomínkou klidu.
Kristýna Čermáková rozebírá oblíbenou českou činnost – sběr lesních plodů. Češi loni nasbírali rekordní množství hub, borůvek a dalších lesních pokladů, a zdá se, že vášeň pro lesní sběr nikdy neupadá. Tento fenomén se stává nejen otázkou tradice, ale i přímým napojením na přírodu a udržitelný životní styl. Článek zkoumá, proč je pro Čechy lesní sběr tak důležitý, a co tato činnost vypovídá o jejich vztahu k přírodě.
V rámci ankety o tom, jak klimatická změna ovlivňuje růst hub, se redakce zeptala několika houbařů a houbařek na jejich zkušenosti. Vzhledem k oteplování a změnám v lesním ekosystému se mění i houbařské sezóny a druhy hub, které jsou v lesích k nalezení. Anketa přináší různorodé pohledy na to, jak se změny klimatu projevují na našich oblíbených houbařských výletech.
Kristýna Kousalíková přináší inspirativní příběhy mladých vinařů na jihu Moravy, kteří přistupují k vinařství novými a udržitelnými způsoby. Tito mladí lidé chtějí vinařit jinak – s ohledem na přírodu, biodiverzitu a klimatické podmínky. Jejich snahy přinášejí nejen kvalitní víno, ale i nový směr, který inspiruje další generace vinařů, aby se zaměřili na ekologii a udržitelnost ve své práci.
Rozhovor s Danielem Švrčulou, místopředsedou Českomoravské myslivecké jednoty, se dotýká současné situace myslivosti v České republice. Švrčula tvrdí, že myslivost má své pevné místo i v moderním světě a vyžaduje inovativní přístupy ke správě lesů a zvěře. Rozhovor se věnuje i otázkám biodiverzity a udržitelnosti v rámci myslivosti, čímž otevírá zajímavou diskuzi o tom, jak může být tato tradiční činnost modernizována pro současné výzvy.
Ján Markoš ve svém článku rozebírá koncept ,kmenového myšlení‘ a jeho vliv na společnost. Jak se můžeme radovat z příslušnosti ke komunitě, aniž bychom upadli do nebezpečné pasti uzavřenosti a exkluzivity? Tento článek přináší důležité zamyšlení nad tím, jak vyvážit lásku ke svému ,kmenu‘ s otevřeností vůči ostatním.
Naďa Johanisová nás ve třetím dílu svého ,Indického deníku‘ zavádí do ekozemědělského družstva Dharani. Příběh ukazuje, jak lze i v rozvojových zemích úspěšně rozvíjet ekologické hospodaření a posilovat soběstačnost venkovských komunit. Je to inspirativní pohled na to, jak se moderní ekologické principy prolínají s tradičními zemědělskými postupy.
Radovan Plášek se zaměřuje na kritický přístup k obrazům v dnešní době. V silně vizualizovaném světě, kde jsou obrázky všudypřítomné, je třeba umět je číst s odstupem a kritickým myšlením. Plášek přináší čtenářům nástroje, jak se vyhnout povrchnímu vnímání vizuálního obsahu a hledat hlubší souvislosti.
Petra Paříková se zabývá novou unijní směrnicí, která se snaží skoncovat s fenoménem greenwashingu, tedy falešného prezentování produktů a firem jako ekologicky šetrných. Článek přináší podrobnosti o tom, jaké změny směrnice přinese a jakým způsobem se zlepší transparentnost na trhu udržitelných produktů.
Kristýna Hájková zkoumá dichotomii venkova a města, která často zjednodušuje realitu. Je venkov skutečně místem klidu a pohody, nebo se za tímto obrazem skrývá i deprivace a izolace? Článek přináší podnětné úvahy o tom, jak různé formy života na venkově a ve městě ovlivňují naše vnímání světa.
Glenn Albrecht ve svém článku navrhuje, že bychom se měli posunout od epochy antropocénu, tedy věku člověka, k symbiocénu – věku vzájemné spolupráce a symbiózy mezi lidmi a přírodou. Albrechtův text je výzvou k přehodnocení našeho vztahu k životnímu prostředí a k vytvoření nového paradigmatu, ve kterém budeme žít v souladu se světem kolem nás.
Ester Dobiášová se věnuje dílu Sebastião Salgada, slavného fotografa, který se proslavil zachycením nezdolné krásy světa. Jeho snímky nejsou jen estetickým zážitkem, ale i důležitým svědectvím o křehkosti a kráse naší planety, kterou je třeba chránit. Salgadova tvorba tak nejenom inspiruje, ale také vyzývá k zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí.
Adéla Fischerová přináší zamyšlení nad tím, zda někdy bude čas na volný čas. Jak se můžeme vymanit z monotónní práce a rutiny, která nás zahlcuje? Fischerová navrhuje cesty, jak si vytvořit prostor pro odpočinek a seberealizaci i v hektickém moderním životě.
Zářijové vydání Sedmé generace je plné inspirace, kritických pohledů a důležitých výzev pro naši dobu. Na stránkách tohoto čísla čtenáři najdou vše od ekologických inovací až po kulturní reflexe, ať už je zajímá myslivost, vinařství, nebo globální otázky spojené s klimatem a udržitelností.
Časopis Sedmá generace zachycuje aktuální i nadčasové širší společenské souvislosti současných environmentálních výzev, neopomíjí lidskoprávní témata, menšinové kulturní žánry či nová média.
Vydavatel | Hnutí Duha - Sedmá generace |
---|---|
Publikováno | 28. 8. 2024 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.