A2-Feminismus mezi socialismem a tranformací-24/2024
49 Kč
„Nikdy se mi už žádná knížka nebude líbit tak jako Pán prstenů,“ prohlásila pochmurně má sedmiletá dcera, když jsme spolu před rokem naposledy zavřeli Návrat... Viac
49 Kč Cena vr. DPH
? Ako čítať elektronické časopisy?
Červencové vydání časopisu A2 přináší tematicky bohaté číslo věnované nejen oslavě sedmdesátiletého výročí vydání prvního svazku Pána prstenů, ale také dalším zajímavým literárním, kulturním a politickým tématům. Pojďme se ponořit do tohoto fascinujícího světa, který propojuje minulost s přítomností a nabízí pohledy na nejrůznější oblasti lidského života.
Narine Abgarjan, arménská spisovatelka, se v rozhovoru s Olgou Pavlovou dělí o své zkušenosti s životem v exilu, vztahem k rodné Arménii a složitostí psaní v ruštině. Tento rozhovor poskytuje hluboký vhled do života spisovatelky, která se s odvahou postavila těžkostem a nadále tvoří díla, která oslovují čtenáře po celém světě.
Serhij Žadan, známý ukrajinský básník a frontman kapely Depeche Mode, je představen skrze jeho víru a nihilismus, což dodává jeho tvorbě jedinečný rozměr. Jan Štolba ve svém literárním zápisníku 'Kafkosnář' nabízí další pohled na literární svět, který je plný nečekaných spojení a hlubokých myšlenek.
Jan Bičovský se zaměřuje na Tolkiena jako tvůrce jazyků, což je aspekt jeho díla často přehlížený, ale nesmírně důležitý pro pochopení jeho literárního světa. Václav Pecháček pak přináší průvodce Tolkienovou 'biblí' - Silmarillionem, a vysvětluje, proč by toto dílo nemělo chybět v žádné knihovně fanoušků Středozemě.
Boris Hokr se v článku 'Tolkien mezi Krajem a Mordorem' zabývá kontroverzními interpretacemi Tolkienova díla, zkoumajícími jeho možné politické a sociální podtexty. Je Tolkien jen velkým eskapistou, nebo se v jeho díle skrývá více, než se na první pohled zdá?
Josef Olt nabízí pohled na to, jak Tolkienovo dílo inspirovalo tvorbu RPG her a pomohlo formovat vyprávění ve fiktivních světech. Tento článek je skvělým průvodcem pro všechny, kdo chtějí pochopit, jak hluboký vliv má Tolkien na moderní herní kulturu.
Marie Sýkorová přináší filmový zápisník z festivalu Annecy, který je jedním z nejvýznamnějších festivalů animace na světě. Česká animace zde letos zazářila, což je velkým úspěchem pro českou filmovou scénu.
Karolina Válová se věnuje skupině Ničiteľ a jejich hudebnímu stylu 'dark bass and drum core,' který se stává obžalobou patriarchátu. Štěpán Truhlařík pak přináší rozhovor s režisérkou Annou Davidovou o její adaptaci knihy 'Škvíry existence,' která nabízí nový pohled na nástrahy lidského bytí.
Jan Klamm se zabývá boji o směřování současných uměleckých institucí a Yuliya Moskvina přináší článek o mezinárodním podhoubí městských hnutí, která usilují o lepší životní podmínky ve městech po celém světě.
Sára Vidímová přináší portrét mladého předsedy Národního sdružení Jordana Bardelly, zatímco Ondřej Slačálek zkoumá Pána prstenů z politického hlediska, nabízející nový pohled na toto klasické dílo.
Ivan Adamovič se v článku 'S Frodem proti režimu' věnuje tomu, jak Pán prstenů inspiroval český disent a jaké paralely lze najít mezi Tolkienovým dílem a bojem proti totalitním režimům.
Joseph Grim Feinberg přináší eseje o Latinské Americe, které nabízí hluboký vhled do tohoto fascinujícího regionu. Matěj Metelec pak přináší rozhovor se Stanislavou Pošustovou-Menšíkovou, která se podělí o své zkušenosti s překládáním z lásky.
Kjell Askildsen nás ve své povídce zavede do otevřené pusté krajiny, která je plná introspektivních úvah a hlubokých emocí. Štěpán Truhlařík přináší rozhovor s Annou Davidovou o její adaptaci knihy 'Škvíry existence,' která nabízí nový pohled na nástrahy lidského bytí.
Letošní červencové vydání je speciálně věnováno oslavě sedmdesátiletého výročí vydání prvního svazku Pána prstenů. Toto dílo se stalo nejen součástí popkultury, ale také jedním z jejích základních kamenů. Na stránkách tohoto čísla najdete články a eseje, které vás povzbudí k tomu, abyste se opět ponořili do tohoto fascinujícího světa, ať už poprvé, nebo podesáté.
V červencovém vydání časopisu A2 naleznete bohatou paletu článků, rozhovorů a esejí, které vás zavedou do světa literatury, kultury a politiky. Užijte si toto inspirativní čtení plné hlubokých myšlenek a zajímavých pohledů na svět kolem nás.
,Nikdy se mi už žádná knížka nebude líbit tak jako Pán prstenů,‘ prohlásila pochmurně má sedmiletá dcera, když jsme spolu před rokem naposledy zavřeli Návrat krále. Nebyla to tak docela pravda, letos byla ještě smutnější, když jsme dočetli poslední díl trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Ale to není podstatné, její tehdejší rezolutnost znamenala, že s Pánem prstenů prožila první silný čtenářský zážitek typu ,chci, aby ta knížka nikdy neskončila‘.
Když jsem jí zakladatelské dílo vysoké fantasy četl, opisoval jsem vlastně poslední úsek čtenářského oblouku, na jehož počátku mi Pána prstenů četli moji rodiče. Také pro mě se jednalo o iniciační zážitek. Na hobity, elfy a trpaslíky jsem si hrával po mnoho dalších let při každé procházce lesem (který se tenkrát pochopitelně hemžil skřety) a Pána prstenů i Hobita jsem četl ještě mnohokrát sám. A později také Silmarillion a Nedokončené příběhy, které vyšly až po Tolkienově smrti péčí jeho syna Christophera. V devadesátkách, kdy byl internet v Česku teprve v plenkách, jsem nemohl tušit, že se jedná jen o malou část posthumně vydaného díla, kam náleží mimo jiné monumentální dvanáctisvazková Historie Středozemě. Mnohé z fragmentů přitom patří k nejpozoruhodnějším Tolkienovým textům – například příběh manželských neshod númenorského prince Aldariona a jeho manželky Erendis, v němž proti sobě nebojuje Dobro a Zlo, nestojí ve stínu zlé sudby, pouze vypráví o rozdílných potřebách dvou lidí, kteří se možná poněkud nerozvážně vzali.
Jak se přestávky mezi návraty k Tolkienovi prodlužovaly, měnil se můj čtenářský obzor a s ním i pohled na Středozemi. Anglický spisovatel byl nevyhnutelně nejdřív sražen z piedestalu, odstěhován do mentálního čtenářského ,suterénu‘, kde zapadal prachem, pak znovu objeven, uskladněn v lepších podmínkách na ,půdě‘ a nakonec, po zmíněném posledním přečtení, se střízlivou náklonností předán, aby zaujal náležité místo v síni slávy mých dětí.
Letos v červenci uplyne od vydání prvního svazku Pána prstenů sedmdesát let. Během té doby se Tolkienovo dílo stalo nejen součástí popkultury, ale také v mnoha směrech jedním z jejích základních kamenů (z čehož by J. R. R. nejspíš nebyl příliš nadšený). Jednadvacáté století přineslo množství tolkienovských adaptací a derivací v řadě médií od filmu přes seriál až po videohry. Ať už byly více, či méně povedené, snad všechny se míjely s duchem knižní předlohy. Číslo, které jsme se autorově tvorbě rozhodli věnovat na začátku prázdnin, můžete, milé čtenářstvo, chápat jako výzvu zabalit si s sebou letos Pána prstenů na dovolenou do batohu. A ponořit se, ať už poprvé, nebo podesáté, do příběhu, který začíná zcela nevinně: ,Když pan Bilbo Pytlík ze Dna pytle oznámil, že brzy hodlá oslavit své sto jedenácté narozeniny obzvláště velkolepým večírkem, nastala v Hobitíně spousta řečí a vzrušení.‘
Matěj Metelec, redaktor A2
A2 je nezávislý kritický čtrnáctideník, který reflektuje kulturu v co nejširším pojetí, tedy včetně společenského dění a politiky. Vychází každou druhou středu a má 32 stran novinového formátu.Svým obsahem i přístupem se A2 snaží vytvářet alternativu k hlavnímu proudu, jehož specifika zároveň kriticky reflektuje.
Vydavateľ | Kulturní Čtrnáctideník A2 |
---|---|
Publikované | 3. 7. 2024 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Veľkosť | 2 MiB (Presná veľkosť sa môže mierne líšiť podľa využívaného zariadenia.) |
Pre čo najlepší zážitok z webu - aby fungovalo vyhľadávanie, aby sme si pamätali, čo máte v košíku, aby ste jednoducho zistili stav vašej objednávky, aby sme vás neobťažovali nevhodnou reklamou a aby ste sa nemuseli zakaždým prihlasovať.
Preto od vás potrebujeme súhlas so spracovaním súborov cookies, tj. malých súborov, ktoré sa dočasne ukladajú vo vašom prehliadači. Ďakujeme, že nám ho dáte a pomôžete nám tak zlepšovať web.