A2 - Japonská (pop)kultura - 02/2025
49 Kč
Poblíž pražských Olšanských hřbitovů, za hradbou kancelářských budov, se ukrývá malý park. Je to vlastně jen oplocená zahrádka, dost možná jde o nejmenší parčík... Více
49 Kč Cena vč. DPH
? Jak číst elektronické časopisy?
Milena Jesenská: Rozmanité Odrazy Legendy
Vydání časopisu A2 z května 2024 se hloubavě věnuje Mileně Jesenské, jedné z nejvýznamnějších českých novinářek, jejíž jméno nese malý park poblíž Olšanských hřbitovů v Praze. Články v tomto čísle se snaží podat komplexní obraz jejího života a díla, přičemž se soustředí na její odvážné novinářské počiny, literární překlady, a zejména na její politické a společenské angažmá.
Milena Jesenská, narozená do dobře situované rodiny, si prošla bouřlivým mládím a brzy se dostala do centra tehdejší středoevropské bohémy. Významně se zapsala do dějin moderní literatury jako první překladatelka Franze Kafky do češtiny. Po přesunu do Prahy pracovala v redakcích několika českých periodik, kde zanechala výraznou stopu svými články o sociálních problémech své doby.
Jesenská byla výrazně politicky aktivní, zejména v dobách před druhou světovou válkou, kdy se intenzivně věnovala pomoci uprchlíkům před nacisty. Její životní cesta ji nakonec zavedla do koncentračního tábora Ravensbrück, kde tragicky zemřela.
Autoři v tomto vydání se pokusili o rekonstrukci jejího obrazu, často zjednodušovaného na milenku slavných mužů, a představují ji jako emancipovanou občanku a novinářku, jejíž vášeň pro spravedlivější společnost byla stejně intenzivní jako její hledání niterné blízkosti.
Zahraniční příspěvky o Jesenské, včetně textů od německých a španělských akademiků, ukazují, že její vliv přesahuje hranice České republiky, což zdůrazňuje její stále aktuální odkaz. Toto vydání A2 tedy nabízí nové pohledy na komplexní osobnost Mileny Jesenské, jejíž život a dílo jsou neustále předmětem obdivu a studia.
Poblíž pražských Olšanských hřbitovů, za hradbou kancelářských budov, se ukrývá malý park. Je to vlastně jen oplocená zahrádka, dost možná jde o nejmenší parčík v Praze. V roce 2021 tu přibyla cedule s nápisem Park Mileny Jesenské. Je příznačné, že ten kousek městské zeleně zůstává jediným místem, které nese jméno nejvýznamnější české novinářky. V jednom z domů v přilehlé ulici byla Jesenská zatčena gestapem a vydala se tak na cestu, která skončila v koncentračním táboře Ravensbrück. Sedmnáctého května uplyne od její smrti osmdesát let.
Byl to pozoruhodný osud: dívka z dobře situované pražské rodiny si prošla dospíváním bez matky a pod kuratelou přísného otce. Absolvovala elitní střední školu, a ačkoli se před ní rýsovala budoucnost úspěšné mladé ženy, rozhodla se pro život v nitru tehdejší středoevropské bohémy. Se svým prvním manželem strávila těžká poválečná léta ve Vídni, kde pronikla do kruhů, v nichž vznikala klasická díla moderní literatury, a stala se mimo jiné první překladatelkou Franze Kafky do češtiny. Taktak se vysmekla z pasti bídy a po přesunu do Prahy pracovala v redakcích několika českých periodik. Svou stopu zanechala v dějinách módy, psala o sociálních problémech své doby, několik let byla členkou komunistické strany. Když poměry ve společnosti zhoustly a přiblížila se válka, Jesenská se ihned aktivně zapojila do pomoci lidem utíkajícím před nacisty. Přímočarý, někdy snad až naivní přístup k věci jí vynesl věznění, kruté strádání a předčasnou smrt daleko od nejbližších.
Její životní příběh posléze nabobtnal do roviny legendárních vyprávění. O Jesenské se psalo jako o milence významných mužů, o divoké, nezkrotné ženě, která se nikdy nenechala ovlivnit tím, co společnost považuje za morální a správné. Autoři – a především autorky – tohoto čísla se snaží restaurovat její obraz coby emancipované, cílevědomé občanky a novinářky, a zároveň vášněmi či závislostmi strhávané ženy, která toužila jak po spravedlivější společnosti, tak po niterné blízkosti a naplněném partnerském vztahu. Z její korespondence a díky mravenčí práci mnoha badatelek, jež se zabývaly celým spektrem jejích aktivit, můžeme získat o něco střídmější, kritičtější a výstižnější obraz Mileny Jesenské, aniž by se tím snižoval její význam. Ten totiž překračuje český horizont – není náhoda, že v čísle najdete text, který pro nás napsala německá akademička, a ukázku z knihy, jež letos vyšla ve španělštině, zatímco české vydání se teprve chystá.
,V těch dnech jsem poznala, že politika je v lidském životě právě tak důležitá jako láska,‘ napsala Milena Jesenská pár měsíců po mnichovské dohodě. Tváří v tvář nacistické hrozbě i tuzemskému autoritářství prokázala velkou politickou odvahu, a přece byla dlouho vnímána v první řadě skrze lásku a málokdy skrze politiku. I to se ale mění – a až dočtete všechny články v nové Ádvojce, bude ta doba definitivně pryč.
A2 je nezávislý kritický čtrnáctideník, který reflektuje kulturu v co nejširším pojetí, tedy včetně společenského dění a politiky. Vychází každou druhou středu a má 32 stran novinového formátu.Svým obsahem i přístupem se A2 snaží vytvářet alternativu k hlavnímu proudu, jehož specifika zároveň kriticky reflektuje.
Vydavatel | Kulturní Čtrnáctideník A2 |
---|---|
Publikováno | 8. 5. 2024 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.