
Epocha 11/2025
34 Kč
Epocha 12/2025: Drahokamy, vikingové, tajné služby a výpravy, které měnily svět
Závěrečné číslo Epochy pro letošní rok přináší směs poutavých témat, kde se setkávají dávné civilizace, špionážní skandály, přírodní extrémy i fascinující dějinné zvraty. Čtenáře zavede od himálajských výšin přes drsná severská pobřeží až po středověkou Kutnou Horu, a přitom nezapomíná ani na lidské tělo a jeho úžasné schopnosti přežít v těch nejextrémnějších podmínkách.
Hned úvodní téma se věnuje jednomu z nejikoničtějších drahých kamenů – rubínu. Ten byl v historii symbolem královské moci, ale také čistoty, vášně a neochvějné síly. Článek se zaměřuje nejen na jeho fyzikální vlastnosti a důvody, proč je ceněn více než diamant, ale i na kulturní význam. V mnoha tradicích byl rubín považován za talisman proti zlu, v jiných měl zajistit věčné mládí či plodnost. Autoři článku odhalují také nejznámější historické rubíny, jejich cestu do korunovačních klenotů a tajemství jejich těžby.
Hora Kailás, posvátný vrchol v Tibetu, zůstává dodnes nepokořeným cílem. Leží přesně 6666 kilometrů od severního pólu a je opředena legendami. V hinduismu je sídlem boha Šivy, v buddhismu ztělesněním kosmické osy světa. Článek se však nezastavuje jen u mystiky – přináší i pohled na to, proč je výstup zakázán, jaké výpravy se přiblížily a proč je Kailás místem, kde se střetává víra s fyzickými limity člověka.
Masové migrace a přesuny lidí vždy formovaly svět. Od stěhování národů, přes expanzi Římanů, až po velkou migraci východoevropských Židů do Ameriky – dějiny jsou poznamenány pohybem celých populací. Článek vyzdvihuje, že za mnoha migracemi stála nejen válka či hlad, ale i touha po novém životě a svobodě. Výborně zpracovaná infografika ilustruje rozsah a dopady těchto pohybů na dnešní kulturní i etnické mapy.
Odkud se vzal Lenin nebo Stalin? Proč si Pol Pot neříkal svým skutečným jménem? Rubrika přezdívek odhaluje původ ikonických jmen diktátorů a revolučních vůdců. Jména mnohdy sloužila k budování kultu osobnosti, jiné byly vynuceny ilegální činností v mládí. Text také ukazuje, jak přezdívky ovlivňovaly obraz těchto osobností doma i v zahraničí.
Zvláštní zmínku si zaslouží i článek o Kutné Hoře, který propojuje historii s moderními technologiemi. Díky počítačové hře si lze město projít tak, jak vypadalo před 600 lety. Virtuální realita zde není jen zábava – jde o nový způsob výuky historie a prožitek, který je hlubší než čtení učebnice. Text ukazuje zákulisí vývoje herního světa a důraz na historickou přesnost.
Anakonda – nejmohutnější had světa – je nejen plazem obřích rozměrů, ale i symbolem amazonské divočiny. Jedinci vážící přes 200 kilogramů nejsou legendou, ale realitou. Článek odhaluje, jak anakondy loví, jak se rozmnožují a proč jsou pro domorodé kultury předmětem respektu i bázně. Odborné poznatky doplňuje fascinující příběh herpetologa, který přežil setkání s anakondou o délce přes osm metrů.
Rubrika o šestici průšvihů tajných služeb připomíná, že ani ti nejlépe vycvičení agenti nejsou neomylní. Od Cambridgeské pětky, která vynášela britská tajemství Sovětům, až po fatální chyby Mossadu, kdy došlo k zabití nevinného člověka při atentátu v Norsku – text ukazuje, že za kulisami špionáže se skrývá nejedna tragédie, často se stovkami obětí.
Článek Co se děje s lidským tělem v extrémních podmínkách analyzuje, jak reagujeme na mráz, horko, podtlak i hlad. Při extrémním chladu se životní funkce zpomalují, srdce mění rytmus a vědomí mizí – tělo se snaží přežít na minimum. Text přináší nejen vědecké vysvětlení, ale i příběhy lidí, kteří přežili nemožné – lavinu, pád do ledové vody či pobyt bez vody v poušti.
Poslední část čísla se věnuje vikingům – tentokrát jako sofistikované společnosti, nikoli jen nájezdníkům. Ikonické přilby s rohy byly zřejmě mýtem, ale jejich mořeplavecké dovednosti, obchodní vazby a právní systém byly na svou dobu mimořádně vyspělé. Článek bourá stereotypy a představuje vikingský svět v celé jeho hloubce.
Epocha 12/2025 se neptá, ale vypráví – poutavě, srozumitelně a přitom se silným historickým i lidským přesahem. Od šperků po špiony, od vrcholů hor po dno džungle – každý článek je cestou, která stojí za to.
Kolik psů přežilo potopení Titaniku? Jak poznáte psychopata? Je globální oteplování jen nafouknutá bublina? Co by se stalo, kdyby Hitler vyhrál válku? A můžeme v Česku narazit na jedovatého pavouka? Pokud nejen na tyto otázky chcete znát odpověď, čtrnáctideník EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje! Historická fakta i zajímavosti, netušené detaily o planetě Zemi, vědecké i technické unikáty či pikantnosti ze života slavných. I to můžete v EPOŠE, která se stala již 3x Časopisem roku, najít!
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.