
21. století 5/2025
57 Kč
21. století 6/2025: Vědecké výzvy, technologie budoucnosti a přírodní záhady v novém světle
Červnové číslo časopisu 21. století opět překračuje hranice lidského poznání a přináší výběr nejnovějších objevů, hypotéz a technologií, které mění svět. Tento výjimečně nabitý výtisk představuje fascinující spektrum témat: od neviditelné pavučiny plynu ve vesmíru přes nečekané přínosy ledové koupele až po pokroky v kvantovém počítání. Hlavní varování však míří k planetě – vědci bijí na poplach: svět není připraven na další masivní sopečnou erupci.
Centrálním tématem čísla je výstražná zpráva vědců o příchodu další masivní sopečné erupce. Zatímco lidstvo řeší klimatickou krizi, války a ekonomické otřesy, geologové upozorňují na další nebezpečí: obrovský vulkanický výbuch může přijít zcela bez varování. V článku se probírají analogie s erupcí Tambory nebo Krakatau, modelují se dopady na globální klima, zemědělství i zdravotní stav populace. Klíčový je i fakt, že neexistuje jednotný krizový plán – ani mezi mocnostmi, ani na úrovni OSN.
V rubrice Kosmologie je znovu rozebírán Velký třesk – ne jako jednoznačně potvrzený počátek, ale jako stále pravděpodobnější model. O několik stránek dále se čtenář dozví, že vesmír je protkaný pavučinou plynů, strukturami, které propojují galaxie jako nervová síť. Pozorování pomocí radioastronomie i simulace z kvantových počítačů odhalují tvarosloví vesmíru, které jsme dosud jen tušili.
Kromě teorie se věnujeme i realitě měsíčního povrchu – článek Měsíční Grand Canyon? ukazuje, že obří kaňony nevznikaly miliony let, ale během několika minut. Důkazem jsou nová data z orbitálních misí a geologická modelace sesuvů měsíčního regolitu.
Článek Revoluce ve stavebnictví ukazuje, jak se betonové bloky budoucnosti vyrábějí z recyklovaného odpadu, vytvrzují za studena a produkují až o 90 % méně emisí. Kromě ekologické výhody se zvyšuje i jejich pevnost, odolnost vůči mrazu a možnost 3D tisku složitých tvarů.
Dále se představují baterie, které se dají vyhodit na kompost – doslova. Nová generace elektrochemických článků z celulózy a ligninu slibuje revoluci v recyklaci drobné elektroniky. Po vybití se jednoduše rozloží.
Lidské zdraví zůstává velkým tématem – titanové srdce je nyní reálnou alternativou při srdečním selhání. Je menší, výkonnější a méně poruchové než předchozí modely mechanických pump. Text se zabývá i tím, jak takové srdce komunikuje s tělem, jak se nabíjí a jaká je jeho životnost.
V oblasti biologie pak zaujme text o autofagii – procesu, kdy buňky samy likvidují své poškozené části a tím regenerují. Ukazuje se, že stimulace tohoto mechanismu (např. půstem) může zpomalit stárnutí i omezit riziko civilizačních chorob.
Červ v plechovce odhalil informace o mikrobiálních procesech v potravinách uchovaných po desetiletí. Vědci zkoumali staré konzervy z válečných zásob a objevili bakterie, které přežily bez přístupu kyslíku – i to má význam pro výzkum přežití na jiných planetách.
Dále se čtenář dozví, že dopamin není jen ,hormon štěstí‘, ale především klíčový regulátor motivace, závislosti a rovnováhy – a jeho umělé navyšování například pomocí mobilních aplikací může mít dalekosáhlé následky.
Halofyty – rostliny, kterým nevadí sůl – představují možnou naději pro zemědělství v oblastech ohrožených zasolováním. Jsou nenáročné, rychle rostou a některé druhy mají i výživovou hodnotu.
V sekci prehistorie se objevuje nový objev: obří jedovatý štír z doby dinosaurů. Tento pradávný predátor, dlouhý přes metr, využíval jed nejen k lovu, ale i k obraně před jinými tvory.
Historická část pak odhaluje osud kacířského faraona, jenž navzdory odporu měnil tvář egyptského náboženství – a zcela opomíjený Gregor Mendel se vrací jako hrdina biologie v nové sérii.
Nechybí ani vědecký pohled na každodennost – ledová koupel se podrobuje zkoumání a ukazuje se, že přináší jak benefity (zvýšení imunity, zlepšení nálady), tak rizika (přetížení oběhového systému). A srážlivost krve může být prvním ukazatelem vážné choroby – podlitiny, které se objevují bez příčiny, nikdy nepodceňovat.
21. století 6/2025 je číslem, které nabízí hluboký vhled do budoucnosti lidstva i planety, ale nezapomíná ani na mikrosvět kolem nás. Věda tu není jen souhrn poznatků – je to dobrodružství myšlení, vize a hledání smyslu.
21. STOLETÍ je časopis plný novinek. Věda, technika, objevy, lidé. Čtyři pilíře, na nichž již více než deset let stojí a díky kterým jej čte přes 400 000 čtenářů. S 21. STOLETÍM jsou i složité vědecké teorie zábavné a pochopitelné. 21. STOLETÍ každý měsíc odpovídá na aktuální otázky současné vědy a přináší často nevšední pohledy pod pokličku výzkumných institucí, unikátní fotografie i zajímavé příběhy. Podrobně a zblízka sleduje fascinující svět vědy. 21. STOLETÍ je důkazem, že i o vědě se dá psát čtivě, srozumitelně, lehce a s nadhledem. 21. STOLETÍ je časopisem čtenáře z 21. století.
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.