
Moderní Včelař 04/2025
55 Kč
Květnové vydání Moderního Včelaře je plné praktických rad, vědeckých postřehů i inspirací, které osloví každého, kdo cítí úctu k včelám a světům, které kolem nich vznikají. Věnuje se jak senzorice medu a varroóze, tak novým poznatkům z oblasti hygienického chování včel, problematice sršně asijské i květinové pastvě v městském prostředí. Nechybí ani osobní reflexe dlouholetého boje s invazivním hmyzem či tipy na včelařské akce a soutěže.
Úvodní editorial Marie Šotolové i krátká zpráva o nálezu unikátního včelího hnízda přinášejí aktuality, které potvrzují, že svět včel stále ukrývá překvapení. Kalendárium připomíná sezónní úkoly – od rozšiřování prostoru v úlech až po přípravu na hlavní snůškové období. Zdůrazněna je nutnost pravidelného monitoringu zdravotního stavu včelstev.
Hlavní tematický blok se věnuje senzorické analýze medu. Kamila Sopková představuje domácí ochutnávky medu jako zajímavou formu edukace i marketingu. Příspěvky nabízejí nejen praktické tipy, jak medy degustovat, ale také jak s výsledky dále pracovat – ať už pro vlastní radost nebo pro lepší prodejní strategii.
Rozhovor s Raffaelem Dall'Oliem, odborníkem na senzoriku, přináší pohled ze zahraničí – s důrazem na systematický trénink chuťových buněk, roli vizuálního hodnocení a vytvoření standardů. Text ukazuje, jak se degustace medu stává součástí vědeckého i kulturního diskurzu o potravinách.
PSNV-CZ doplňuje pohled na možnosti rozvoje senzoriky v českém prostředí. Jaromír Piskáček pak přidává tipy, jak degustaci medu zařadit jako součást oslav, prezentací nebo komunitních akcí – a jak ji využít jako most mezi včelaři a veřejností.
Rubrika provozních metod přináší konkrétní nástroje, které může včelař ihned využít:
Monitoring varroózy pitvou trubčího plodu (Petr Texl) je prezentován jako účinný způsob sledování vývoje roztoče v období, kdy je přímý zásah ještě preventivní.
Studie týmu autorů (Szabó, Staroň, Sabová, Sučik) porovnává hygienické chování včel za použití entomologické jehly a nové testovací jednotky – přináší přesvědčivé důkazy o významu genetické predispozice i vlivu prostředí.
Redakce dále shrnuje závěry článku o letním přerušování plodování matky, které může sloužit jako preventivní krok v boji proti chorobám. Text je přístupný a přitom věcně precizní.
Evžen Báchor s humorem připomíná staré přísloví ,roj za fůru sena‘, aby v něm nalezl praktický návod na zacházení s roji a rojením jako přirozenou součástí chovu. Gabriela Hofericová se věnuje kvalitě trubčího spermatu a faktorům, které jej ovlivňují – od výživy přes věk trubce až po teplotu uvnitř úlu. Výsledky jejího výzkumu mají význam nejen pro chovatele matek, ale i pro všechny, kdo se zabývají reprodukcí včelstev.
Helena Proková mapuje dvacetileté úsilí o kontrolu sršně asijské a upozorňuje na letošní výskyty na Slovensku. Články zdůrazňují význam včasného rozpoznání, spolupráce s veřejností i nutnost regulačních opatření.
Naopak pozitivně laděná sekce Včelí pastva přináší článek o jírovci maďalu jako semaforu pro včelaře – rostlina, která signalizuje přechod sezony. Michal Řeřicha přidává pozorování z městského prostředí: Praha kvete a nabízí více nektaru, než by si mnozí mysleli.
Závěr vydání patří informacím z PSNV-CZ – vyhlašuje se Med roku 2025, připomíná se konání sněmu a Dne otevřených úlů. Tyto akce neslouží jen k propagaci včelařství, ale i ke sdílení zkušeností a posilování komunitních vazeb.
Moderní Včelař 05/2025 představuje včelařství jako živý a neustále se vyvíjející obor, který spojuje přírodu, vědu, tradici i moderní přístup k podnikání. Je to vydání, které nabízí mnoho vrstev – od medové degustace po entomologii – a inspiruje každého, kdo chce své úly nejen spravovat, ale opravdu chápat.
Odborný časopis pro všechny včelaře, které zajímá moderní a jednoduché způsoby včelaření. Čekají vás zajímavé reportáže ze včelařských farem, informace o Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ a důležité zprávy o včelách. Přečtete si o známých i neznámých včelařích z domova i zahraničí. Jistě oceníte tipy na zhotovení včelařských pomůcek. Dozvíte se o různých možnostech využití včelích produktů nejen pro lidské zdraví a krásu. Pravidelné rubriky: MV info Provozní metody Reportáže Právní trubec Apiterapie Včelařskotechnické minimum Začínáme včelařit PSNV info Nemoci včel Včelí pastva Kalendárium včelařských událostí Vychází jednou za měsíc Časopis Moderní včelař jistě osloví i nejmladší včelaře - děti, pro které je připraveno například včelařskotechnické minimum i jak začít se včelařstvím.
Vydavatel | Moderní včelař |
---|---|
Publikováno | 25. 4. 2025 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.