Tajemství Vesmíru 1-2/2025
89 Kč
Zářijové vydání časopisu Tajemství Vesmíru 9/2024 nabízí fascinující pohled do hlubin vesmíru a přináší řadu strhujících článků, které uspokojí jak zapálené amatérské astronomické nadšence, tak profesionály a vědecké nadšence. Toto vydání se zaměřuje na klíčové otázky kosmologie, nové objevy a pokroky v dobývání kosmu, ale i na praktické rady, jak si vychutnat krásy noční oblohy.
Jedním z nejvíce diskutovaných témat v astronomické komunitě je hypotéza o existenci Planety Devět. Tato tajemná planeta, jejíž existence byla navržena na základě neobvyklých pohybů objektů v Kuiperově pásu, zůstává jedním z největších nevyřešených tajemství naší sluneční soustavy. Astronomové v tomto vydání hlásí nález možných nových důkazů, které by mohly podpořit teorii o její existenci. Článek se zabývá historií tohoto pátrání, nejnovějšími výzkumy a tím, jaké metody vědci používají k detekci tohoto potenciálního devátého člena naší planetární rodiny. Je to fascinující příběh vědecké vytrvalosti a pokročilých technologií, který nás udržuje v napětí, zda bude Planeta Devět skutečně objevena.
Černé díry jsou jedním z nejzáhadnějších a nejfascinujících fenoménů vesmíru. Tento článek se věnuje různým typům černých děr, které můžeme rozdělit podle jejich hmotnosti, velikosti a způsobu vzniku. Od superhmotných černých děr v jádrech galaxií po hvězdné černé díry vzniklé z kolapsu masivních hvězd – každá kategorie nabízí jedinečný pohled na fyzikální extrémy vesmíru. Čtenáři se dozvědí o tom, jak vědci tyto černé díry studují a jaké technologické nástroje využívají k odhalení jejich tajemství. Článek také zmiňuje nejnovější objevy v této oblasti, včetně nových pozorování z gravitačních observatoří, které zachycují kolize černých děr a vytvářejí vlny ve struktuře prostoru a času.
Může být náš vesmír jen jedním z mnoha? Cestování mezi světy zkoumá hypotézu multiverza a diskutuje o možnostech, jak by bylo možné se mezi těmito vesmíry přesouvat. I když je tato myšlenka stále v rovině teorie, článek nabízí fascinující pohled na to, co by cestování mezi paralelními světy mohlo znamenat pro lidstvo a jaké by to mělo důsledky pro naši představu o realitě. Tento článek otevírá dveře k neomezeným možnostem a zpochybňuje naše chápání vesmíru, jak ho známe.
S novými technologiemi přicházejí nové objevy. Článek o pátrání po další Zemi se zaměřuje na modernizovaný dalekohled na observatoři La Silla, který brzy začne hledat potenciální planety vhodné pro život. Tento článek podrobně popisuje, jak se nové technologie používají k hledání exoplanet a jaké jsou šance, že najdeme planetu podobnou Zemi, která by mohla hostit život. Příběh pátrání po druhé Zemi nás zavede do hlubin vesmíru a přibližuje nám úsilí vědců, kteří neúnavně hledají odpovědi na otázky o existenci mimozemského života.
V rámci dobývání kosmu se svět opět ocitá v závodě o Měsíc, tentokrát s významnou účastí Číny. Článek se věnuje čínským ambicím na Měsíci, kde Čína systematicky realizuje své cíle, včetně plánů na zřízení měsíční základny. Tento článek podrobně mapuje kroky, které Čína podniká, aby se stala dominantní silou v průzkumu Měsíce, a zkoumá geopolitické důsledky tohoto nového vesmírného závodu. Čtenáři se dozvědí o plánech na další lunární mise, technologických výzvách a strategických krocích, které Čína podniká, aby si zajistila přední místo ve vesmírném výzkumu.
Jak budou první kolonisté na Marsu a Měsíci zajišťovat své potravinové potřeby? Článek o jídelníčku na Marsu zkoumá možnosti pěstování rostlin a chovu hmyzu jako zdrojů potravy pro budoucí kolonisty. V prostředí, kde je každý zdroj vzácný, se tyto metody jeví jako klíčové pro přežití. Článek se věnuje experimentům, které již probíhají, a představuje budoucí plány na vytvoření udržitelných potravinových systémů ve vesmíru. Je to fascinující pohled na budoucnost lidské expanze do vesmíru a na to, jak budeme muset přizpůsobit naše stravovací návyky novým podmínkám.
Milovníci noční oblohy si přijdou na své v článku Jak na focení komet, který přináší praktické rady pro zachycení těchto fascinujících objektů. Díky pokroku v technologii je nyní možné fotit komety i s běžnými mobilními telefony. Článek nabízí tipy na správné nastavení fotoaparátu, výběr vhodného času a místa pro pozorování a jak dosáhnout co nejlepších výsledků. Tento praktický průvodce je ideální pro všechny, kdo chtějí začít s astrofotografií nebo zdokonalit své dovednosti.
V kapitole z historie se časopis vrací 66 milionů let zpět, kdy Zemi zasáhla obří planetka a vedla ke zkáze dinosaurů. Tento článek se zabývá okolnostmi této katastrofy a zkoumá, co všechno ještě o této události nevíme. Kromě toho se v rubrice Kapitoly z historie čtenáři dozvědí o lodích Sojuz a jejich dlouhé a bohaté historii plné prvenství. Sojuz, ikona sovětské a ruské kosmonautiky, je více než jen stroj – je to symbol úspěchů a výzev, které lidstvo překonalo na své cestě ke hvězdám.
Zářijové vydání časopisu Tajemství Vesmíru 9/2024 je tedy plné hlubokých vhledů do současných i minulých kosmických výzev, fascinujících objevů a praktických rad pro všechny milovníky vesmíru. Od tajemné Planety Devět po praktické tipy na focení komet – každý si zde najde něco, co ho přenese do jiných světů a časů, a probudí jeho touhu po objevování neznámého.
Elektronický časopis Objevování a dobývání kosmu! Skytá nádhera vesmíru a dramatické příběhy jeho dobyvatelů.
Vydavatel | Extra Publishing, s. r. o. |
---|---|
Publikováno | 29. 8. 2024 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.