
Informatorium 03/2025
28 Kč
Dubnové vydání odborného časopisu Informatorium se nese ve znamení péče – o duši, tělo, klima ve třídě i profesní růst pedagogů. Tentokrát redakce zvolila výjimečně komplexní přístup, který propojuje psychologii, pedagogiku, prevenci i praktické tipy pro práci s dětmi. Čtenáři se tak dostává do rukou vydání, které nejen vzdělává, ale i citlivě podporuje učitele v jejich každodenní náročné roli.
V úvodu nechybí přehled informací a událostí, které reflektují dění v oblasti vzdělávání, legislativy i aktuální nabídky odborných akcí. Přehled slouží jako důležité orientační vodítko pro každého, kdo chce být v kontaktu s nejnovějšími výzvami i příležitostmi v pedagogické sféře.
Silným a zároveň lidsky blízkým článkem čísla je rozhovor s Mgr. Michaelou Těthalovou, která připomíná, že hyperaktivita a roztěkanost nejsou jen doménou dětí. Podle ní je stále více dospělých, kteří si s sebou nesou nediagnostikovanou ADHD nebo jiné neurovývojové potíže. Rozhovor nahlíží na problém bez předsudků a s pochopením – upozorňuje na to, že klid a koncentrace jsou schopnosti, které potřebují podporu a čas, nejen od dětí, ale i od dospělých, kteří s nimi pracují.
V rubrice Trendy výchovy a vzdělávání se pod hlavičkou Národního pedagogického institutu ČR otevírá téma bezpečného klimatu ve třídě. Autorský tým rozebírá nejen definice a teoretická východiska, ale především přináší konkrétní strategie, jak budovat prostředí, v němž se děti cítí respektovány, chráněny a motivovány k učení. Text se věnuje roli učitele jako tvůrce atmosféry, ale i spolupráci s rodiči a prevenci konfliktů.
Silně rezonujícím článkem je text Lenky Poláškové na téma profesního rozvoje ve školství. Autorka otevřeně pojmenovává deficitní místa v systému vzdělávání pedagogů – upozorňuje na nesourodost nabídky, slabou podporu kontinuálního vzdělávání a absenci systémové motivace k dalšímu profesnímu růstu. Jde o apel, který by neměl zůstat bez odezvy, neboť kvalita výuky přímo souvisí s tím, jak se učitelé sami mohou učit.
V sekci Psychologie pro pedagogy přináší Dana Kramulová silně osobní příspěvek s názvem ,Po prázdninách budu mít miminko, děti‘. Text zachycuje, jak děti reagují na těhotenství učitelky – jak pozitivně, tak i s obavami či otázkami. Autorka nabízí konkrétní rady, jak o této citlivé životní změně mluvit, a jak zapojit děti do období očekávání s ohledem na jejich věk a emocionální zralost.
Rovněž velmi inspirativní je příspěvek Hany Chvátalové z rubriky Chceme žít zdravě, v němž autorka podává ucelený pohled na to, jak nestárnout, ale zrát – a to jak po tělesné, tak po duševní stránce. Vybízí k zamyšlení nad tím, jak si pedagog může uchovat vnitřní rovnováhu, vitalitu a nadhled, a to i přes náročnost svého povolání.
Prevenční část čísla přináší dvě významná témata – text o dětských bolestech končetin a nohou, které mohou být spojeny s růstem, ale i psychickým vypětím, a článek o souvislostech mezi imunitou a psychickou kondicí dětí. Oba příspěvky podtrhují důležitost komplexního vnímání dětského zdraví, kde tělo a duše nejsou oddělené entity, ale vzájemně propojený celek.
Praktická část magazínu nabízí návod k výtvarné aktivitě s názvem ,Naše bílá slepička snáší zlatá vajíčka‘, která v sobě spojuje tvořivost, symboliku jara a jemnou motoriku. Autorky Ivana Smutná a Petra Koubská opět ukazují, že výtvarná výchova může být silným nástrojem pro rozvoj osobnosti a tvořivosti dítěte.
Sekce První pomoc pro pedagogy se věnuje tématu alergií, které v jarním období nabývá na aktuálnosti. Text přehledně shrnuje druhy alergií, možnosti prevence i základní reakce při náhlém záchvatu – s důrazem na roli pedagoga jako prvního kontaktu.
Pohybová stránka vývoje dětí je zastoupena příspěvkem ,Natálka krásně cvičí s overbally‘, který inspiruje pedagogy i rodiče, jak pomocí jednoduchých pomůcek posilovat stabilitu, koordinaci i pozitivní vztah k pohybu.
Závěr čísla patří inspiraci a kultuře – rubrika Zaujalo nás tentokrát představuje knihu Vlci mezi vlky, která otevírá důležitá témata z oblasti psychologie a sociálního vývoje. Michaela Těthalová přináší čtenářsky přístupnou reflexi knihy, která může být cenným podnětem pro pedagogy i rodiče.
Informatorium se v tomto vydání stává průvodcem na cestě poznání, porozumění a inspirace. Nejde jen o časopis pro pedagogy, ale o citlivý, fundovaný a lidský kompas v krajině výchovy, kde každé dítě i dospělý potřebují nejen znalosti, ale i pochopení, podporu a bezpečný prostor k růstu.
Časopis pro mateřské školy, školní družiny, vedoucí kroužků.
Vydavatel | Portál, s.r.o. |
---|---|
Publikováno | 1. 4. 2025 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.