Živá historie 1-2/2025
109 Kč
Listopadové vydání časopisu Živá historie přináší fascinující průřez českou a světovou historií, v němž se spojuje svět mocných vojevůdců, politických převratů, archeologických pokladů i obyčejných lidských osudů. Číslo se zaměřuje na mnoho podob historie – od husitských válek po skandály evropských šlechtických dvorů – a zve čtenáře k hlubšímu pohledu na významné události i osobnosti.
Listopadový výtisk se věnuje jedné z nejvíce diskutovaných postav české historie – Janu Žižkovi z Trocnova. Toto číslo analyzuje jeho poslední chvíle, kdy 11. října 1424 zemřel při obléhání Přibyslavi, obklopen svými věrnými bojovníky. Časopis přináší podrobný pohled na Žižkovy bitvy, jeho vojenské strategie a houževnatou vůli, která mu vynesla neuvěřitelnou úctu mezi vojáky. Diskutuje se zde, zda byl Žižka spíše hrdinou nebo zločincem – mužem, který bojoval za svobodu víry, nebo bezohledným válečníkem.
Další zajímavostí je otázka jeho tělesných ostatků. Po Žižkově smrti bylo jeho tělo údajně uloženo v chrámu sv. Ducha v Hradci Králové, avšak později se mělo ocitnout v Čáslavi. Patřila lebka, objevená v Čáslavi, skutečně Žižkovi? Tato záhada nadále přitahuje pozornost historiků a archeologů, kteří stále nemají jednoznačné důkazy, zda nalezená lebka patří právě tomuto slavnému hejtmanovi. Listopadové vydání přináší také dobové listiny, údajně psané (nebo diktované) samotným Žižkou, které mohou čtenáři podrobněji prostudovat.
Na Vítkově se nachází majestátní jezdecká socha Jana Žižky, připomínající jeho vítězství v jedné z nejslavnějších bitev husitských válek. Časopis sleduje symboliku tohoto pomníku, který se stal nejen poctou Žižkově odvaze, ale i inspirací k odvaze a odhodlání českého národa v těžkých dobách.
Časopis nezůstává pouze u české historie, ale věnuje se i světovým událostem. Tentokrát se vydává do USA, kde přibližuje kontroverzní bitvu u Fort Pillow z americké občanské války. Tento střet z dubna 1864 zůstává jedním z nejdiskutovanějších střetnutí války mezi Severem a Jihem. Obsahuje svědectví o brutalitě, která i po letech vyvolává otázky nad tehdejšími hodnotami a politickými důsledky tohoto konfliktu.
V tomto čísle nechybí ani připomínka 35. výročí Sametové revoluce, která změnila směřování Československa k demokracii. S odstupem času časopis zkoumá klíčové osobnosti tohoto převratu, připomíná odvahu tehdejších studentů a dělníků a zabývá se i méně známými aspekty této převratné doby. Článek nabízí nový pohled na revoluční dny a klade důraz na to, že svoboda a demokracie byly dosaženy společným úsilím mnoha lidí.
Jedním z nejpikantnějších příběhů listopadového čísla je osud dánské princezny Juty, jeptišky, která se vzepřela církevním pravidlům, opustila klášter a svedla svého švagra. Skandál jejího života, kdy se kvůli dědictví ocitla ve vleklých právních sporech s příbuznými, je připomínkou, že i ve středověku lidské vášně často zvítězily nad tehdejšími společenskými normami.
Výrazně dramatický příběh, který časopis přináší, je příběh Josefa Menčíka, odvážného Čecha, který se v době mnichovské krize rozhodl postavit nacistům po svém. Ozbrojený pouze halapartnou a ve staré rytířské zbroji se pokusil zastavit postupující nacistické tanky, čímž demonstroval svůj odpor a věrnost české svobodě. Menčíkův příběh připomíná odvahu a vynalézavost jednotlivce, který se rozhodl čelit obrovské přesile a symbolicky bojovat za svůj národ.
Živá historie přináší také fascinující příběh vzácného astronomického díla Astronomicum Caesareum, mistrovského díla z 16. století, jež popularizovalo astronomii a dodnes je považováno za jedno z nejkrásnějších děl knižního umění. Zároveň se časopis věnuje Věstonické venuši, slavné sošce z Moravy, která je symbolem lidské tvořivosti z doby paleolitu a jedním z nejstarších uměleckých předmětů světa.
Další zajímavostí je český film Zbojník, který se pokouší zachytit realitu středověkého života. Režisér Leoš Kastner se inspiroval historií i lidovými legendami a přináší tak věrné zobrazení atmosféry doby, kdy krevní msta byla běžnou praxí a zbojníci tvořili nedílnou součást českých lesů a hor. Kastnerův realistický pohled na temný středověk je zárukou silného filmového zážitku pro všechny, kdo se zajímají o hlubší pochopení dobových příběhů a zákonitostí.
Časopis se věnuje i lehčímu historickému tématu, a to kocourovi jménem Larry, který slouží jako vrchní myšilov na adrese britského premiéra od roku 2011. Tento chlupatý zaměstnanec je ukázkou tradice, která spojuje historii s britskou oddaností svým ikonickým zvířecím pomocníkům, a připomíná, že i v seriózním prostředí může najít své místo něco tak přirozeného a lidského, jako je láska k domácím mazlíčkům.
Listopadové číslo Živé historie nabízí poutavou směs dramatických příběhů, skandálů, válek i kulturních zajímavostí. Od krveprolití bitev přes monumentální sochy až po osobnosti, které přetrvaly ve vzpomínkách díky odvaze či skandálům, toto vydání přináší rozmanitý pohled na historii, který poučí i pobaví.
Elektronický časopis Česká i světová historie jako na dlani!
Vydavatel | Extra Publishing, s. r. o. |
---|---|
Publikováno | 24. 10. 2024 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.