Evanjelický posol spod Tatier 24/2024
77 Kč
Evanjelický posol spod Tatier 20/2024 přináší opět široké spektrum témat, která čtenáře osloví jak v oblasti duchovního života, tak společenského dění. Toto číslo se věnuje jak hlubokým teologickým otázkám, tak i praktickým záležitostem, které ovlivňují životy věřících i celé církve. Od modliteb, ekumenických aktivit, po poutavé články o biblickém uctívání, sociálních otázkách či kulturním dědictví, čtenáři najdou mnoho inspirace pro svůj každodenní život i duchovní růst.
Časopis začíná úvahou Martina Šefranka o modlitbách Bengta Pleijela, švédského evangelického pastora, jehož texty jsou plné pokory a vděčnosti. Modlitba je pro křesťany klíčovým prostředkem komunikace s Bohem a v Pleijelových modlitbách se nachází nejen prosba, ale i reflexe o potřebě klidu a důvěry v Boží vedení. Čtenáři jsou vyzváni, aby si v dnešním uspěchaném světě našli čas na modlitbu a ztišení, protože právě v takových chvílích může člověk nalézt nový duchovní směr.
Emília Mihočová se v článku zamýšlí nad životem lidí se zrakovým postižením. Tento text nezdůrazňuje jen těžkosti a omezení, se kterými se nevidomí setkávají, ale také ukazuje, jak tito lidé dokážou najít sílu a útěchu ve víře. Příběhy nevidomých, které Mihočová popisuje, jsou nejen svědectvím o Boží milosti, ale také inspirací pro všechny, kdo někdy bojují s vlastním omezením.
Ľubomír Pankuch přináší článek o velké vodě, která nedávno zasáhla mnoho oblastí Slovenska a zanechala za sebou spoušť. Pankuch nepopisuje pouze materiální škody, ale zamýšlí se nad tím, jak mohou takové tragédie sjednotit komunity a přimět nás k větší vzájemné pomoci. Voda, která může přinést život, se v tomto případě stala ničivou silou. Článek však klade důraz na vděčnost – za bezpečí, za pomoc druhým a za schopnost obnovy, kterou Bůh dává.
Ve své úvaze Janka Bosáková rozebírá pojem vděčnosti. Vděčnost není jen slovo, ale hluboký postoj srdce. Bosáková vede čtenáře k tomu, aby se zamysleli nad tím, za co všechno mohou být vděční, a jak tento pocit proměňuje jejich každodenní život. Vděčnost, jak zdůrazňuje, není jen odpovědí na dobré věci, které se nám dějí, ale také na zkoušky a obtíže, protože i ty mohou vést k růstu a posílení víry.
Ivana Damankošová přináší důležitý článek o tom, jak se škola a vzdělávání mění s dobou. Nové technologie, nové potřeby žáků i změny ve společnosti kladou na vzdělávací systém nové výzvy. Damankošová popisuje, jak by se mělo školství přizpůsobovat těmto změnám, a jaká je role křesťanské etiky a náboženské výchovy v moderním světě. Reforma vzdělávání nespočívá jen ve změně učebních osnov, ale i ve změně přístupu k žákům, aby se stali odpovědnými, empatickými a dobře informovanými lidmi.
Ondrej Peťkovský přináší zajímavý pohled na ekumenické aktivity žen v Pobaltí, kde křesťanky z různých denominací nacházejí společnou řeč v modlitbě, charitativní činnosti a boji za sociální spravedlnost. Článek ukazuje, jak ekumenismus může překonat historické rozdíly mezi církvemi a přinést jednotu v Boží lásce a službě bližním.
Dušan Migaľa nás seznamuje s novou farářkou, která přichází sloužit do farnosti v Závažnej Porube. Článek vyzdvihuje její oddanost a energii, kterou přináší do služby v komunitě. Její příběh je inspirací nejen pro ostatní duchovní, ale i pro členy farnosti, kteří mohou vidět, jak důležitou roli hraje v životě církve i čerstvý a nový pohled na duchovní službu.
Příběh Mateje Taslera, který přináší Miloslav Gdovin a Eva Bachletová, je plný zvratů a výzev. Taslerův život připomíná puknutý kaleidoskop – rozbité části, které se zdají být chaotické, ale když se podíváme blíže, tvoří nádherné vzory plné významů. Tento článek není jen osobním příběhem, ale také metaforou pro to, jak se život může zdát chaotický, ale s Boží pomocí může najít svou krásu a smysl i v těch nejtěžších chvílích.
Ivan Lukáč se ve svém článku věnuje tématu biblického uctívání a zvláště otázce obětování. Lukáč se zamýšlí nad tím, jak oběti v Bibli nebyly jen fyzickými akty, ale měly hluboký duchovní význam. Oběť je symbolem oddanosti Bohu a připomínkou, že pravé uctívání vyžaduje osobní nasazení a pokoru. Tento článek čtenáře povzbuzuje k tomu, aby se zamysleli nad tím, co znamená obětování v jejich vlastním životě a jak mohou každý den přinášet své oběti Bohu.
Jana Bucková ve svých textech ,V ťažkej chvíli‘ a ,Každý deň s Bohom‘ nabízí povzbuzení pro ty, kteří čelí zkouškám. Její slova připomínají, že i když procházíme těžkými časy, Bůh je s námi každý den a nabízí nám svou útěchu a vedení. V těžkých chvílích je klíčové zůstat věrný Bohu a spoléhat na jeho pomoc.
Tomáš a Zuzana Lipovští popisují atmosféru misijních bohoslužeb, které se konaly pod širým nebem na náměstí. Tento článek přináší svědectví o tom, jak může být víra aktivní a živá, když se přenese z kostela do veřejného prostoru. Bohoslužby mezi lidmi nejen ukazují krásu křesťanství, ale také inspirují k tomu, aby se lidé otevřeli Boží lásce i mimo tradiční církevní prostředí.
Monika Beňová ve svém článku přemítá o tom, jak naše činy zanechávají odtlačky v životech druhých. I drobné skutky lásky a milosrdenství mohou mít velký dopad. Článek povzbuzuje čtenáře, aby přemýšleli nad tím, jaké ,otisky‘ zanechávají v životech svých blízkých i ve své komunitě.
Evanjelický posol spod Tatier 20/2024 přináší hluboké úvahy, praktické rady a inspiraci pro duchovní život v každodenním kontextu.
Dvojtýždenník evanjelikov Slovenska.
Vydavatel | TRANOSCIUS a.s. |
---|---|
Publikováno | 23. 9. 2024 |
Formát | On-line čtečka bez nutnosti instalace (Chrome, Edge, Firefox). Aplikace MEDIATÉKA pro Android a iOS. |
Velikost | 2 MiB (Přesná velikost se může mírně lišit dle využívaného zařízení.) |
Pro co nejlepší zážitek z procházení webu - aby fungovalo vyhledávání, abychom si pamatovali, co máte v košíku, abyste jednoduše zjistili stav vaší objednávky, abychom vás neobtěžovali nevhodnou reklamou a abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.
Proto od vás potřebujeme souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se dočasně ukládají ve vašem prohlížeči. Děkujeme, že nám ho dáte a pomůžete nám tak web zlepšovat.